Lidé se bouří proti rušení lůžek ve vítkovské nemocnici

Radnice ve Vítkově na Opavsku nevzdává boj o záchranu tamní nemocnice. Už více než šest tisíc lidí podepsalo petici proti zavření posledních čtyřiceti lůžek. I když Moravskoslezský kraj ujišťuje, že tato odlehlá část regionu nezůstane bez lékařské péče, strach z opaku se stupňuje. Více než hlasitě to bylo večer slyšet na jednání vítkovského zastupitelstva.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rozcestník v Pardubické krajské nemocnici | Foto: Honza Ptáček

„To je o ničem a oni stejně udělají co budou chtít. Nerad bych doporučil svým potomkům, aby zvedli kotvy a zmizeli. Já osobně si myslím, že už je na všechno pozdě,“ takové hlasy se na jednání ozývaly.

Bouři spustila nezávazná analýza pro zřizovatele nemocnic, tedy Moravskoslezský kraj. Vítkov je v ní prakticky vymazán ze zdravotnické mapy. Nic ještě není definitivně rozhodnuto, ubezpečoval občany náměstek hejtmana Karel Konečný.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jednání vítkovského zastupitelstva sledoval zpravodaj Martin Knitl

Druhým dechem ale vypočítal vše, co je tady ztrátové. Třeba postupně vylidněný zbytek nemocničního areálu. Vítkov totiž přešel v roce 2006 pod nemocnici v Novém Jičíně.

„Myslím si, že je naprosto logické, jestliže se na území města vyskytuje takový areál, je v jeho zájmu hledat nějaké řešení z hlediska využití,“ tvrdí Konečný.

To, že by mělo město najednou hledat využití pro část nemocnice místo zřizovatele, je ale podle starosty Vítkova Pavla Smolky těžko přijatelné.

„Nemáme zkušenosti, takže si myslím, že bychom s tím měli velké problémy a toto bych viděl až jako jednu z posledních variant, kterou bychom se měli zabývat,“ uvedl Smolka.

Jde možná o jednu z nejmenších nemocnic u nás, přesto je tlak pacientů a starostů velký. Kdysi věhlasné zařízení dnes už funguje jen jako léčebna dlouhodobě nemocných, je tu pár ambulancí, rentgen a rehabilitace. Kdyby odlehlé a sociálně velmi slabé Vítkovsko přišlo i o tohle, občas by sem zajela sanitka. To by bylo ze zdravotnictví vše.

Igor Maňour, Martin Knitl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme