Lidé si budou moci na letecké základně v Čáslavi prohlédnout gripeny

Po dvou letech dnes otevře své brány veřejnosti jinak přísně střežená vojenská letecká základna v Čáslavi. Letošní den otevřených dveří bude věnován československým vojenským letcům 2. světové války. Proto na letišti uvidíte historická letadla právě z tohoto období. Na své si přijdete i v případě, že jste obdivovateli spíše té moderní armádní techniky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

JAS 39 - Gripen na letišti v Čáslavi | Foto: Armáda ČR

Největším tahákem budou stroje, které jsou na základně v Čáslavi v podstatě doma. Řeč je o nadzvukových gripenech a stíhačkách L 159 Alca. Oba typy letadel si návštěvníci prohlédnou zblízka a uvidí je také ve vzduchu.

„L8kavým prvkem je pád letounu, kdy letadlo přivede k nulové rychlosti a to začne padat a poté se vybere,“ nastínil průběh své letové ukázky pilot Alcy Ivo Kardoš. Vrtulník W-3 A Sokol zase předvede záchranu sestřeleného pilota.

Ze zahraničních účastníků bude v Čáslavi k vidění například americký cvičný letoun T-28 Trojan, který létal mimo jiné při bojových operacích ve Vietnamu. Den otevřených dveří na základně v Čáslavi můžete navštívit mezi půl devátou a sedmnáctou hodinou. Ideální je využít kyvadlovou dopravu.

„Bude zajištěný historický vláček, který bude kyvadlově jezdit mezi letištěm a čáslavským nádražím. Zároveň budou jezdit kyvadlově autobusy,“ doplnil jeden z organizátorů dnešní akce Petr Pašek.

Michal Trnka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme