Lidé si mohou přijít pro úspory, které svěřili zkrachovalé záložně Unibon

Klienti ostravské záložny Unibon konečně uvidí své úspory. Na peníze jich čeká přes tři tisíce, nejvíce z Ostravska. Kampelička, která měla ale kromě Ostravy pobočky také v Praze, v Brně, Opavě a Bratislavě, přišla na jaře o licenci, protože půjčovala nevýhodně peníze. Teď je v likvidaci.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ČNB odebrala licenci ostravské kampeličce Unibon

ČNB odebrala licenci ostravské kampeličce Unibon | Foto: F. Tichý

Na začátku března bylo v kampeličce pořádně živo. Vyzváněly tam telefony a dorazil i houf nespokojených klientů. Z informace o konci kampeličky byli nervózní, ale věřili, že o naspořené peníze nepřijdou. Jako i Ostravan Libor:

„Já jsem klidnější než moje manželka. Měla tam určitý vklad. Paní nás nyní informovala o tom, že dostaneme zpátky celou tuto částku.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O kampeličky se zajímala redaktorka Alžběta Havlová

I on je mezi těmi, kteří se ke svým úsporám teď konečně dostanou. Kampelička má lidem vrátit skoro dvě miliardy korun. Tolik ale nemá. A tak musel nastoupit zajišťovací fond.

„Peníze budeme vyplácet přes sedm poboček GE Money bank,“ upřesnila jeho výkonná ředitelka Renáta Kadlecová.

Náhrady se vyplácejí do výše 100 procent vkladu. Maximálně však 2,5 milionu korun.

To, že by se na výplatu peněz tvořily fronty, se ale neočekává.

I když teď už kampeličky až na výjimky nemají problémy, stále na nich zůstává temný stín.Na jaře 2002 se podařilo prosadit zákon, podle kterého jsou kampeličkáři odškodňováni stejně jako klienti zkrachovalých bank. Ještě předtím ale byly podmínky pro založení kampeličky hodně volné. A tak na konci 90. let jich u nás bylo 120.

Podmínky nebyly Českou národní bankou regulovány. Základní kapitál byl jenom půl milionu korun, na odborné znalosti zakladatelů nikdo nedohlížel. Většina záložen tak vznikla hodně nadivoko a hospodaření některých připomínalo pyramidové schéma. Koncem 90. let 20. století se tak většina záložen dostala do konkursu.

Alžběta Havlová, Iva Havlíčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme