Lidé si stěžují na stavbu vývojového centra na kraji Ostravy, vadí jim hluk a nákladní auta

Na úřadech přibývají stížnosti kvůli stavbě technologického a vývojového centra na okraji Ostravy. Centrum roste v Hegerově ulici na rozhraní Paskova a ostravského obvodu Nová Bělá. Stavba vadí hlavně tamním domkařům, kteří žijí jen o několik metrů dál. Obtěžuje je hluk a provoz nákladních aut.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bagr (ilustrační foto) | Foto: Honza Ptáček | Zdroj: Český rozhlas

Auta navíc často blokují jedinou úzkou příjezdovou cestu, takže lidé mají obavy, že kdyby se jim něco stalo, nedostanou se k nim včas záchranáři nebo hasiči.

Zoufalí lidé se se stížností obrátili na starostu Nové Bělé Vladimíra Stuchlého z KDU-ČSL.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek o stavbě technologického centra na kraji Ostravy natočila redaktorka Iva Havlíčková.

„Řešili jsme v průběhu svátků a těsně po Novém roce několik stížností na výstavbu toho technologického centra, hlavně kvůli blokaci cesty nákladními automobily,“ říká Stuchlý.

Hegerova ulice byla donedávna celkem poklidná. Nyní tam pracuje těžká technika. Lidem však nevadí jen stavební ruch.

„Jsme velmi znepokojeni tím, že se jedná o stavbu nebo změnu územního plánu, která nám může přinést ještě další, větší nepříjemnosti, než je tato stavba,“ říká místní obyvatel František Reisingl, kterému bagr právě rozhrnuje zeminu hned za plotem.

Dozvěděl se totiž, že investor chce stavět i na sousedním pozemku a žádá o změnu územního plánu na výrobní a skladovací plochu.

„Žadatel, který to podal, si tam prakticky může postavit, co chce a my tomu už potom nebudeme schopni nijak zabránit, jestli to bude sklad, jestli to bude nějaká výrobna něčeho a budou tu jezdit opět kamiony a další nákladní vozidla,“ podotýká Reisingl.

Verdikt o změně územního plánu by měl padnout do roka

Co podnikatel s pozemkem přesně zamýšlí, to neví starosta ani lidé. Sehnat vyjádření podnikatele není snadné. Telefon na firmu Intersono, kde je předsedou představenstva, není funkční, a ani ve společnosti Sado Group, kam Intersono patří, telefon nikdo nezvedá.

Návrh na zadání změny územního plánu nyní zpracovávají na stavebním úřadu ve Frýdku-Místku, konečné slovo však budou mít paskovští zastupitelé.

Podle starosty Paskova Petra Baďury z KSČM o tom budou rozhodovat nejdříve za rok.

„Zásadně jsem proti tomu, aby se tam postavilo něco, co by v už tak zasaženém životním prostředí těm lidem tam zhoršilo podmínky pro život,“ řekl Baďura.

Zda zůstane Hegerova ulice klidnou zónou, nebo se stane novým průmyslovým centrem, o tom však bude rozhodovat celkem 21 paskovských zastupitelů.

Iva Havlíčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme