Lidé si vyzkoušeli, jaké je to přespat na ulici. Podpořili tak bezdomovce

Někteří lidé v noci na dnešek dobrovolně nespali ve svých postelích, ale nocovali na ulici. Projekt Noc venku má za cíl podpořit bezdomovce. Ve světě jde o mnohaletou tradici, v Česku je jen dva roky stará. Přesto o ni byl zájem – zapojily se stovky lidí celkem ve 14 městech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Noc venku, Dvůr Králové. Lidé si vyzkoušeli, jaké to je přespat venku jako bezdomovec | Foto: Martin Pařízek | Zdroj: Český rozhlas

Na náměstí ve Dvoře Králové nad Labem přišly přespat desítky lidí. Vstupenka byla předem daná – trvanlivé potraviny pro lidi bez domova.

Cílem Noci venku je upozornit na to, že bezdomovcem se může stát každý. A to poměrně rychle, jak potvrzuje i dvaapadesátiletý Petr Hlava. „Ze dne na den jsem neměl kde bydlet, spal jsem v kontejneru,“ říká.

Přehrát

00:00 / 00:00

O Noci venku ve Dvoře Králové natáčel redaktor Ondřej Vaňura

I když se podle svých dostal do azylového domu a našel si práci v technických službách, kde sbírá odpadky, zážitek bezdomovectví mu změnil pohled na svět. „Získal jsem nové zkušenosti, nové dimenze, nové přátele, kamarády,“ popisuje Petr Hlava.

Oceňuje to, že si každý mohl na vlastní kůži vyzkoušet jaké je to bydlet na ulici. „Myslím, že každý rozumný člověk, který si to skutečně vyzkouší natvrdo, tak pochopí, že to skutečně není žádná sranda,“ dodává Hlava.

Lidé ve Dvoře Králové strávili noc při teplotě přibližně pět stupňů Celsia. Listopad je však zatím poměrně teplý. Dá se však předpokládat, že brzy čekají bezdomovce mnohem horší časy s teplotami pod nulou.

Noc venku, Dvůr Králové. Lidé si vyzkoušeli, jaké to je přespat venku jako bezdomovec | Foto: Martin Pařízek

Ondřej Vaňura, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme