Lidé u Odry chtějí protipovodňové valy, ale ne na svých pozemcích

Lidé z bohumínské části Pudlov mají pořád strach z povodní, proti velké vodě je nic nechrání. Správce toku už začal vymýšlet, kudy by ochranné valy měly vést. Jenže se ukazuje, že hráze chtějí všichni, ale jen málokdo na svém pozemku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Splav na řece Odře (ilustr. foto) | Foto: Hana Janišová

„Odsud až do Starého Bohumína není kryté nic. Ta strana nejvíc hrozí vylitím Odry,“ ukazuje důchodce Jan Němec. Jezdí podél řeky na kole a vidí, že břeh ochranu potřebuje.

Klíčovou otázkou ale je, kudy mají ochranné valy vést. Do místní školy ji přišli s lidmi řešit zástupci radnice i správce toku.

Na školní židli se s téměř dalšími osmdesáti obyvateli mačká i žena, které teče Odra přímo pod okny. „Ty hráze jsou velice nutné. Cokoli je, tak se zvedá voda a sklepy máme vždycky zatopené,“ stěžuje si.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozdílné názory v Pudlově zaznamenala redaktorka Andrea Čánová

Moc dobře ví, že někteří sousedé nechtějí dovolit, aby hráze stály na jejich pozemku. Tvrdí dokonce, že by se jim v tom případě měly příslušné pozemky vyvlastnit.

Její slova dokazuje názor muže, jehož pozemku by se stavba také týkala. V této podobě se mu projekt nelíbí: „Zasahuje to velkou šíří do toho pozemku, i do mého. Je to strašně moc roztáhnuté.“

Břetislav Tureček z Povodí Odry však namítá, že v Pudlově se musí stavět jinak – je tady problematické podloží: „Návrh je takový, abychom rozsah těch pozemků nezbytných ke zhotovení té stavby, minimalizovali.“

Tatím mají v Pudlově hráze jen na výkresech. Doufají, že s pomocí státní dotace uvidí ochranné valy i podél řeky.

Andrea Čánová, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme