Lidé v Bystřici nad Pernštejnem rozhodnou o stavbě závodu na jaderná paliva

Obyvatele Bystřice nad Pernštejnem dnes a zítra čeká zásadní rozhodnutí, zda chtějí ve městě závod na výrobu jaderného paliva. Referendum se koná souběžně s komunálními volbami.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Referendum o zákazu heren v Praze 7 | Foto: Filip Jandourek

Město je rozdělené na dva tábory. Část lidí se bojí o zdraví svých dětí a dalších generací. Ti druzí mluví o dalším růstu ekonomiky v tomto jinak slabém hospodářském regionu a slyší na nová pracovní místa.

Firma UJP Invest slibuje zaměstnat 276 lidí. Jak ve čtvrtek v pořadu Narovinu řekl generální ředitel holdingu Otakar Bárta, půjde o místa v plně automatizované výrobě, a nebude proto třeba vysoce kvalifikovaných profesí a odborníků ze zahraničí.

„Jedná se o obsluhu plně automatických zařízení typu mísič, lis, pec, svařovací automat, strojní výroba na CNC centrech, kompletace, to znamená jedna montáž,“ uvedl Bárta s tím, že nové pracovníky by si firma rok před spuštěním výroby do nových profesí sama zaučila.

Odpůrci se obávají zdravotních rizik, firma je popírá

V podniku by zpracovávali ochuzený uran a vyráběli palivo pro jaderné elektrárny, přesněji lisovali uranové pelety a sestavovali celé palivové tyče a kazety. Proces vypadá tak, že se přiveze uranový prášek, ten se slisuje do tabletek, které se pak nastrkají do palivových tyčí.

Na to, zda je provoz zdraví nebezpečný, existují rozdílné názory. Firma tvrdí, že žádná zdravotní rizika nehrozí. Podle lékaře a ekologického publicisty Miroslava Šuty ale nejsou přesně prokazatelná.

„Co se týče nebezpečnosti, tak můžeme říci, že určitě nebezpečný bude. Co by se potom týkalo zdravotních rizik, tak stanovit seriózně zdravotní rizika pro zaměstnance a lidi v okolí si podle mě vyžaduje dlouholetou analýzu,“ řekl Šuta ve vysílání Regionu.


Zvětšit mapu

Hana Mikulincová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme