USA 0:1 Česko

Lidé v Havířově protestovali proti demolici nádražní haly

Architekti a milovníci železnice dnes v Havířově protestovali proti bourání nádražní haly. Přímo v útrobách nádraží podepisovali petici. České dráhy chtějí zchátralý objekt zbourat kvůli příliš velkým nákladům na provoz.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protest proti bourání havířovské nádražní haly | Foto: Andrea Čánová

Na stropě je plíseň, v hale se netopí a na zdi je mozaika s obrovskou holubicí míru. Havířovské nádraží v ničem nepřipomíná romantické vesnické nádraží

Pro místního architekta Adama Guzdka je to však cenná stavba. Jde o halu z šedesátých let postavenou v bruselském stylu. „Hala má své kvality, a myslím si, že by se jednou mohla stát ozdobou Havířova vedle socialistického realismu,“ míní.

Podporu našel Guzdek i u mnoha milovníků železnice. „Když už to stojí a je to i vstupní branou do města, tak si myslím, že by to rozhodně nemělo být zbouráno, ale zachováno a opraveno,“ myslí si Radek Kohút.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž z protestu proti bourání nádražní haly v Havířově připravila pro Víkendový Odpolední Radiožurnál Andrea Čánová

Boj za záchranu haly spojil generace architektů. Bedřich Šťastný byl u toho, když se budova stavěla. „Když se to bude udržovat, tak nádraží vydrží další generaci. Ať radši použijeme peníze na něco jiného. Vždyť to je taková nádhera. Kde dnes někdo sežene takový kámen, mramorové obklady,“ popisuje.

„My jsme zásadně proti, protože je to krásný prostor, a je to moderní budova, není to staromódní, aby se to bouralo. Takže si myslíme, že by to mělo zůstat. Ať se to rekonstruuje a využije, ale v žádném případě bychom to nechtěli bourat,“ přitakává jeho žena.

Dvacetiletý student Tomáš Pokorný přijel za halu bojovat až z Prahy. Z různých zajímavých prvků ho na stavbě zaujalo schodiště.

S demolicí ale souhlasí zastupitelé. České dráhy chtějí společně s městem na místě postavit moderní terminál za 180 miliónů korun.

Jeden z protestujících architektů už požádal ministerstvo kultury, aby halu zapsalo do seznamu památek.


Zvětšit mapu

Andrea Čánová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme