Lidé v hořovickém Žižkově si stěžují na nepořádek z jasanu. Radnice pokácení zamítla

Období brzkého jara dřevorubci často využívají ke kácení. Kvůli stavbě protipovodňových hrází šla k zemi řada stromů třeba v Berouně, nebo Králově Dvoře. Za každý sťatý strom ale musí zahradníci vysadit nový. Lidé většinou kácení těžko snášejí. Někde si naopak nepřejí nic jiného, než stromy pokácet. Jako například v hořovickém Žižkově. Lidé si tam stěžují na nepořádek ze spadaného listí. Radnice ale kácení zamítla.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hořovice, kácení stromů | Foto: Petr Kološ | Zdroj: Český rozhlas

„Asi to dělá sousedům bordel,“ říká jedna z místních žen z hořovického Žižkova o listí a plodech - podlouhlých křídlatých nažkách - z asi 40letého jasanu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O kácení stromů v Hořovicích natáčel redaktor Petr Kološ.

„Ono je toho tady všude plno, než to rozfouká vítr. Oni by chtěli, aby se strom odstranil. Mně by vůbec nevadilo, kdyby se odstranila tady tahle bezinka,“ dodává.

Rada města pro podobné požadavky pochopení nemá a kácení zamítla. Mladý jasan na Žižkově označila za jeden z nejkrásnějších stromů ve městě.

„My jsme se tady nad tím pozastavili. Vůbec nás mrzí, že takové žádosti docházejí. Na ty se přece musí reagovat negativně. Lidé si to berou tak, že říkají, podívejte se, ta radnice, to jsou takoví grázlové, ti nevyřídí nic pozitivně,“ říká hořovický starosta Ondřej Vaculík, zvolený jako nezávislý na kandidátce ODS.

Hořovice, kácení stromů | Foto: Petr Kološ

Některým lidem naopak vadilo kácení jehličnanů před státním zámkem a na hlavním náměstí kolem lorety.

Stromy byly podle starosty vysázeny za bývalého režimu proto, aby jak na zámek, tak na kostel nebylo tolik vidět:

„Pokud se tady pokácely nějaké stromy, tak to bylo na základě odborného posudku památkářů. Tady je naopak záměr uvést to do původního stavu, který měl estetickou hodnotu. Nám je stromů líto, když už tam jsou, je to škoda. Ale na druhé straně tam plní úplně jinou úlohu.“

Další velké kácení má za sebou i odlehlé hořovické sídliště Karla Sezimy. Místní obyvatelé se báli, že na ně staré kaštanové stromořadí spadne. Dendrologové potvrdili, že stromy jsou opravdu duté, a tak šly k zemi.

Petr Kološ Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme