Lidé v libereckém Ostašově nevzdávají boj proti nové průmyslové zóně

Průmyslovou zónu ve své čtvrti nechceme, tvrdí obyvatelé poklidné liberecké čtvrti Ostašov. Podle návrhu územního plánu mají v oblasti pod Ještědem v budoucnu vzniknout nejen plochy pro průmysl, ale také nová silnice. Lidé se bojí hluku a prachu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poklidná liberecká čtvrť Ostašov nechce průmyslovou zónu | Foto: Ivana Bernáthová

Chystaný územní plán, ve kterém je zatím průmyslová zóna zakreslená, je teprve ve stadiu návrhu a Ostašovští se k němu budou ve veřejné diskuzi vyjadřovat.

Jejich hlavním argumentem je to, že žijí uprostřed přírody a nová průmyslová zóna včetně rychlostní silnice, po které by jezdily kamiony zásobující všechny podniky, je bude zatěžovat hlukem a exhalacemi.

Přijde jim také nefér, že radnice umožnila lidem před pár lety postavit v Ostašově uprostřed zeleně nové domy a teď jim hrozí, že budou žít u hlučné silnice. Přitom právě klid je do této čtvrti přilákal.

„Zatím je Ostašov více vesnické bydlení, kde jsou lidé schopní a ochotní nějaký hluk tolerovat, ale máme informace, že výstavbou sběrné komunikace by se hluk a hlavně prašnost mnohonásobně zvýšily. A to se samozřejmě lidem nelíbí,“ potvrzuje Petra Haidlová ze Spolku přátel Ostašova.

Podle náměstka primátorky Jiřího Rutkovského z Unie pro sport a zdraví třetí průmyslovou zónu Liberec potřebuje, protože je zóna Jih už plná a v zóně Sever brzy také nebudou potřebné pozemky na výstavbu průmyslových hal.

Radnice svůj plán brání, potřebuje prý zajistit pro Liberečany práci

V Liberci se nezaměstnanost pohybuje kolem osmi procent. To podle Rutkovského znamená, že tisíce lidí práci potřebují. A jediné vhodné plochy, které může město novým zaměstnavatelům nabídnout, jsou právě v Ostašově. V sousedním Machníně, kde rovněž měly vyrůst průmyslové podniky, všechny plány zastavilo vyjádření odborných posudků.

Radnice vychází vstříc obyvatelům z Ostašova tím, že mírně posunula trasu nové silnice. Do územního plánu také navrhla širší ochranný zelený pás oddělující domky od průmyslových staveb.

„V návrhu územního plánu došlo k úpravě původně navrhované plochy pro průmysl, došlo k jejímu zmenšení a vytvoření zeleného pásu mezi Ostašovem a navrhovanou plochou pro průmysl. Projektant tak reaguje na námitky a připomínky a také na pokyny, které schválilo zastupitelstvo, kdy jedním z pokynů bylo, aby byla zóna zachována v návrhu územního plánu,“ vysvětluje Rutkovský.

Lidé v Ostašově ale stále spokojeni nejsou. Podle nich by mělo město přehodnotit zejména výstavbu nové silnice. Hustá kamionová doprava ohrozí, jak zdůrazňují, jejich zdraví a navíc vyžene z oblasti pod Ještědem řadu vzácných živočichů.


Zvětšit mapu

Ivana Bernáthová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme