Lidé v Litoměřicích poctivěji třídí odpady, díky tomu ušetří za poplatky za svoz

Litoměřičané jsou rok od roku lepší v třídění odpadů. Městu, které patří ke špičce v kraji, i lidem samotným to šetří kapsu. Radnice totiž nemusela za odpad zvyšovat poplatky.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kontejnery na tříděný odpad

Kontejnery na tříděný odpad | Foto: Tomáš Adamec

Množství tříděného odpadu v Litoměřicích stouplo loni až o devět procent, podle druhů. Nejvíc u bioodpadů a plastů, kterých lidé vytřídili o 21 tun víc. Víc bylo i separovaného skla a textilu. Zároveň tím v kontejnerech výrazně ubylo obyčejného směsného odpadu.

„V roce 2010 ho bylo 4348 tun a v roce 2012 už jen 4148 tun, takže tady je vidět výrazný pokles,“ říká šéf litoměřického odboru životního prostředí Pavel Gryndler.

Pohled do statistiky ovšem napovídá, že méně než v minulosti se Litoměřičanům dařilo třídit papír a lepenku. Není to ale tak docela pravda.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak úspěšní jsou Litoměřičané v třídění odpadu, zjišťoval Miroslav Zimmer

„Bylo to způsobeno hlavně tím, že byly hodně vykrádány kontejnery, protože ve sběrnách vzrostla cena papíru,“ vysvětluje Pavel Gryndler.

Separovat se určitě vyplácí. „Už jen proto, že to vyžaduje zákon, a protože se to lidi 15 let učí a můžu říct, že v tomto regionu se to i naučili,“ míní Ivo Miček z firmy BEC Prosmyky, která s odpadem, mimo jiné i z Litoměřic, hospodaří.

Ale nejen kvůli zákonu. Radnice dostává zpětně za třídění víc peněz, i když ceny za svoz a ukládání odpadů stále stoupají. „Ale zatím to vychází, že se to drží v určité cenové relaci, a proto u nás nebyl tlak na zvýšení poplatků,“ upozorňuje Pavel Gryndler.

Žehrat na nedostatek nádob na odpad Litoměřičané rozhodně nemohou. Pavel Gryndler k tomu podotýká, že počet se ještě letos změní. Například v ulici ČSA přibude další trojice podzemních kontejnerů.

„Připravujeme další rozšíření separace, ne z hlediska druhů, ale množství kontejnerů, které by se dál rozmisťovaly po městě,“ dodává šéf litoměřického odboru životního prostředí.

Miroslav Zimmer, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme