Lidé v Moravskoslezském kraji mohou získat dotaci na ekologický kotel

Celkem 20 milionů korun dostanou lidé v Moravskoslezském kraji na výměnu starých kotlů. Příjemci mohou dostat až 60 000 korun, musí však musí umožnit kontrolu toho, čím topí a také jestli původní kotel skutečně odpojili. Výměna kotlů za nové, na uhlí a biomasu, má pomoci zlepšit ovzduší.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peter Hoferka přikládá pod kotel | Foto: Ľubomír Smatana

Spalování nekvalitního paliva a odpadu zatěžuje ovzduší v Moravskoslezském kraji jednou třetinou – stejně jako doprava nebo velké továrny. Alespoň částečným řešením má být výměna starých nekvalitních kotlů za nové automaty, šetrnější k životnímu prostředí.

Jan Kozina z ekologické organizace Čisté nebe má z projektu radost. I když jde podle něj zatím o kapku v moři a efekt nebude velký, věří, že výměna kotlů bude pokračovat i v dalších letech a to už by na Ostravsku mohli pocítit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Informace o nové dotaci na výměnu starých kotlů zjišťovala redaktorka Lucie Husárová

„Mluvíme o 300 kotlích, tak žádné velké oči. Nechci to shazovat, je to velmi užitečné, ale efekt může být zanedbatelný. Je to pilotní program, první pokus jak se s topeništi nějak poprat a pokud to bude úspěšné, tak se to může rozšířit a pak už ten efekt může být významnější,“ míní Jan Kozina.

Ministerstvo a kraj mají zatím k dispozici 20 milionů korun. „Konkrétní způsob a podmínky, jak se přihlásit a co musí žadatelé splnit, už jsou k dispozici na stránkách Moravskoslezského kraje i ministerstva životního prostředí. Dotace bude přiznána vždycky jen jednomu žadateli na jednu domácnost a maximální výše je 60 000 korun,“ uvádí mluvčí ministerstva životního prostředí Michaela Jendeková.

O peníze se lidé podle mluvčí budou moci hlásit během několika dnů. Pokud se projekt osvědčí, bude rozhodně pokračovat a mohlo by se v něm objevit až 200 milionů korun.

Lucie Husárová 1, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme