Lidé v okolí věznice v Rapoticích nejsou z amnestie nadšení

Dílčí amnestie vyhlášená prezidentem republiky se významně týká i věznice v Rapoticích na Třebíčsku. Každý konkrétní případ tam na místě posuzují soudci. Lidé v okolí amnestie příliš nepotěšila, avšak obavy ze zvýšení kriminality nemají.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Věznice Rapotice | Foto: Michal Malý

Pachatelé méně závažných trestných činů - třeba drobní zloději, neplatiči alimentů, piráti silnic nebo lidé, kterým letos bude 75 let. Ti všichni se mohou těšit, že co nevidět opustí věznice nebo že do nich vůbec nenastoupí, a to díky nejrozsáhlejší prezidentské amnestii v historii Česka, kterou ke druhému lednu vyhlásil Václav Klaus.

A z tohoto jeho rozhodnutí budou těžit například i manažeři zkrachovalého H-systému, Union banky nebo Českomoravské družstevní spořitelny. Skončit mají totiž trestní stíhání, která se táhnou víc než osm let a trestní sazba nepřevyšuje desetiletý trest vězení. Celkem se může amnestie týkat skoro sedmi tisíc lidí.

Přehrát

00:00 / 00:00

O propouštění z věznice v Rapoticích v rámci dílčí amnestie mluvil reportér Michal Malý

Rapotic na Třebíčsku se týká docela významně. Proto do Rapotic přijeli soudci a jednotlivé případy projednávají na místě. V Rapoticích jsou stovky vězňů, a tak propouštění bude probíhat postupně a může trvat až deset dní.

Počet amnestovaných odhaduje šéf vězeňské služby na 6876

Číst článek

Zprávu o dílčí amnestii přijali lidé v okolí věznice s rozpaky. Nemají strach, že by v okolí Rapotic stoupla kriminalita.

Vězni se podle místních lidí rychle rozprchnou do svých domovů, a pokud by páchali trestnou činnost, bylo by to někde jinde.

Většina oslovených domorodců s amnestií nesouhlasí. Domnívají se, že by si odsouzení měli odpykat svůj trest až do konce a že se stejně většina z propuštěných nich do věznic dříve či později vrátí.

Amnestie se může týkat i obžalovaných v kauze zkrachovalé Moravia banky

Číst článek

Milan Kopp, Michal Malý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme