Lidé v okolí věznice v Rapoticích nejsou z amnestie nadšení

Dílčí amnestie vyhlášená prezidentem republiky se významně týká i věznice v Rapoticích na Třebíčsku. Každý konkrétní případ tam na místě posuzují soudci. Lidé v okolí amnestie příliš nepotěšila, avšak obavy ze zvýšení kriminality nemají.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Věznice Rapotice

Věznice Rapotice | Foto: Michal Malý

Pachatelé méně závažných trestných činů - třeba drobní zloději, neplatiči alimentů, piráti silnic nebo lidé, kterým letos bude 75 let. Ti všichni se mohou těšit, že co nevidět opustí věznice nebo že do nich vůbec nenastoupí, a to díky nejrozsáhlejší prezidentské amnestii v historii Česka, kterou ke druhému lednu vyhlásil Václav Klaus.

A z tohoto jeho rozhodnutí budou těžit například i manažeři zkrachovalého H-systému, Union banky nebo Českomoravské družstevní spořitelny. Skončit mají totiž trestní stíhání, která se táhnou víc než osm let a trestní sazba nepřevyšuje desetiletý trest vězení. Celkem se může amnestie týkat skoro sedmi tisíc lidí.

Přehrát

00:00 / 00:00

O propouštění z věznice v Rapoticích v rámci dílčí amnestie mluvil reportér Michal Malý

Rapotic na Třebíčsku se týká docela významně. Proto do Rapotic přijeli soudci a jednotlivé případy projednávají na místě. V Rapoticích jsou stovky vězňů, a tak propouštění bude probíhat postupně a může trvat až deset dní.

Počet amnestovaných odhaduje šéf vězeňské služby na 6876

Číst článek

Zprávu o dílčí amnestii přijali lidé v okolí věznice s rozpaky. Nemají strach, že by v okolí Rapotic stoupla kriminalita.

Vězni se podle místních lidí rychle rozprchnou do svých domovů, a pokud by páchali trestnou činnost, bylo by to někde jinde.

Většina oslovených domorodců s amnestií nesouhlasí. Domnívají se, že by si odsouzení měli odpykat svůj trest až do konce a že se stejně většina z propuštěných nich do věznic dříve či později vrátí.

Amnestie se může týkat i obžalovaných v kauze zkrachovalé Moravia banky

Číst článek

Milan Kopp, Michal Malý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme