Lidé v Ostravě čelili obrovské koncentraci oxidu siřičitého

V Ostravě se kvůli likvidaci ropných lagun dostalo do ovzduší enormní množství oxidu siřičitého. Zápach v noci potrápil především obyvatele tamního sídliště Fifejdy. Koncentrace se vyšplhala na stonásobek obvyklého množství.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

smog | Foto: stock exchange

Vedoucí oddělení ovzduší zdravotního ústavu v Ostravě Jiří Bílek upozornil, že naměřené hodnoty už jsou zdraví nebezpečné.

"Koncentrace už je hodně vysoká. Zejména lidé, kteří mají nějaký problém s dýchacími cestami, ať už astma nebo něco podobného, tak samozřejmě pro ty to může být velmi nemilé, protože ten stav se může opravdu výrazně akutně zhoršit," řekl Radiožurnálu a dodal, že současná koncentrace je ale nebezpečná i pro zdravé občany:

"U lidí, kteří jsou zdraví, už i tato koncentrace způsobuje podráždění sliznic, to znamená kašel a projevy jako dušení, které to doprovází."

Únik už šetří Česká inspekce životního prostředí. V případě porušení povolení udělí pokuty zodpovědným firmám.

"Měly práce přerušit. Bylo zjištěno, že práce nepřerušily. Teď je to předmětem všech šetření. Limity byly překročeny a bylo to způsobeno jejich činností. My chceme po nich podrobnou zprávu, jaké činnosti prováděly. V případě, že prokážeme, že skutečně porušily podmínky integrovaného povolení, tak jim inspekce uloží pokutu," potvrdila Radiožurnálu vedoucí oddělení integrace Helena Kameníčková.

Firmy mohou zaplatit až 7 milionů korun.

Znečištění životního prostředí je především v Moravskoslezském kraji dlouhodobým problémem. Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa v polovině září potvrdil na speciální pracovní skupině, že se připravuje nová dotace na pořízení moderních ekologických kotlů pro obyvatele postižených oblastí.

Stát i Moravskoslezký kraj by do projektu měly vložit po 10 milionech korun.

Dominika Rojtová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme