Lidé v Palkovicích na Frýdecko-místecku bojují proti rychle jedoucím autům netradiční značkou

Řidiči, kteří projíždějí Palkovicemi na Frýdecko-místecku míjejí speciální dopravní značku. Je to padesátka v červeném srdci a u toho silueta matky s dítětem. Místní se rozhodli tímto způsobem bojovat proti pirátům na silnicích, kteří se prohánějí obcí nepovolenou rychlostí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Palkovicích na Frýdeckomístecku mají speciální dopravní značku | Foto: Iva Havlíčková

„Jsem maminka a čekám i druhého a přemýšlím, jak to budu řešit, když tady ta pravidla bohužel málokdo dodržuje,“ stěžuje si Lucie Merta Kouláková z Palkovic.

Rozhodně není sama, kdo má z bezohledných řidičů strach. Část místních se proti překračování rychlosti rozhodla bránit originální značkou. Už se jimi dokonce inspirují druzí.

„Taky jsem o tom uvažovala. Inspirovalo mě to, abychom si do naší obytné zóny něco takového také instalovali,“ přemýšlí Kouláková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak v Palkovicích na Frýdeckomístecku bojují proti nepřiměřené rychlosti, zjistila Reportérka Iva Havlíčková

Obyvatel obce, který značku nechal vyrobit, se nechce příliš vyjadřovat. Upozorňuje jen, že ačkoli je to u cesty, stále se jedná o soukromý pozemek.

Místní starosta Radim Bača z KDU-ČSL proti této iniciativě nic nenamítá, ačkoli ví, že je neoficiální.

„Jako člověk proti tomu nic nemám, i když jako starosta bych měl mít, protože je to nepovolená značka. Myslím si ale, že to nikoho nemůže naštvat do té míry, že by měla být odstraněna, aspoň do té doby, než tam namontujeme náš radar,“ vysvětluje své stanovisko Bača.

Ve třítisícové obci už fungují čtyři radary, které upozorňují na překročení rychlosti. Další prioritou radnice je také stavba chodníků.

„Naštěstí se tam žádné neštěstí nestalo a doufám, že se nestane. Chodci jsou tak vycvičení, že opravdu chodí po krajnici nebo v příkopu,“ uvádí Bača.

Netradiční značka je u silnice jen několik dní. Podle řidiče Radima jsou podobné věci účinné. „Padesátku dodržuju, takže to určitě funguje,“ říká.

V hlavách mnoha řidičů je stále zažité přesvědčení, že neomezeným vládcem silnice je auto. Proti tomu palkovičtí vytáhli do boje srdíčkovou značkou.

Iva Havlíčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme