Lidé v Podkopné Lhotě u Zlína nesmí kvůli suchu zalévat z obecního vodovodu

Ani nedělní bouře, která se přehnala nad východní Moravou, nepomohla vylepšit akutní nedostatek vody v řekách a studnách. Lidé a firmy teď nesmějí například čerpat vodu z Bečvy a jejích přítoků. V Podkopné Lhotě u Zlína pak radnice zakázala používat obecní vodovod k zalévání zahrad a napouštění bazénů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahradní konev | Foto: Elena Horálková

Například rodina Mikova zalévá zahrádku ze své studny. „To je jediné štěstí, jinak ani ťuk,“ říká její majitel. Podobné sucho pamatuje v 92. roce.

Přes další zahrádku prochází nepatrný potůček. „Máme jen jeden zdroj, obecný vodovod. Všechno schne, hlavně stromy,“ říká mladá žena s tím, že ani z potůčku už se nedá voda čerpat. „Je to celé zarostlé trávou,“ doplňuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Mezi zahrádkáře se vydal s mikrofonem redaktor Roman Verner

Na jiné zahrádce je napuštěný malý dětský bazének. „Nikde veřejně jsme se neptali. Pouze sousedů a ti říkali, že s tak malým problém nebude,“ přiznává mladá maminka.

Nezávislý starosta Josef Jakuba z obecního nezalévá. „Pokud bychom hazardovali, že bychom s touto vodou zalívali, kropili, plnili si bazény, tak bychom došli k tomu, že by voda nebyla a museli bychom ji dovážet,“ vysvětluje Jakuba.

Vodojem mám podle něj kapacitu 120 kubíků vody. „Zjistili jsme, že se nám tam tratí během dne asi 70 kubíků vody. Po prohlášení jsme docílili toho, že je spotřeba vody za den kolem 40 kubíků,“ dodává starosta Podkopné Lhoty. I proto se pomalu hladina vodojemu blíží k normálu.

Roman Verner Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme