Lidé v Semilech rozhodují v referendu o stavbě elektrárny, jsou rozděleni na dva tábory

Postavit geotermální elektrárnu v Semilech, nebo ne? Přesně o tom dnes rozhodují obyvatelé devítitisícového města. Lidé jsou rozdělení na dvě skupiny. Jedněm se zamlouvá, že by mohli mít levnější teplo. Druzí se bojí, že se jim popraskají domy, které si nechali pracně opravit.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Semily

Semily | Foto: Jan Rosenauer

Nejvíce odpůrců stavby geotermální elektrárny bydlí na sídlišti Řeky. Právě tam má elektrárna stát.

„Já sem to viděla na sociálních sítích, všude to koluje - ano, ne. Teď tam proti sobě všichni bojují. Ale pro mě by to bylo, tím že tu bydlím, ne. Ale kdybych bydlela někde jinde, tak říkám jo. Bojím se, že když se vrt udělá, popraskají baráky. Teď je máme nově zateplené, máme tam vlastní kotelny, takže bohužel pro nás je vlastně to teplo bezcenné,“ svěřuje se Andrea Velebná.

Přehrát

00:00 / 00:00

Semilští v referendu rozhodují o stavbě geotermální elektrárny. Jejich názory zjišťovala redaktorka Eva Malá.

S ní souhlasí i další obyvatelka sídliště Eva Prokopová. „Byla bych pro to, kdyby to bylo kdekoliv dál od zástavby. Ale je to blízko, opravdu je to blízko. A my víme, když nám ten barák dělali, když ho zateplovali, tak ty praskliny tam byly. A byly to jen vrtačky, když tam navrtávaly ty díry. A tady to bude daleko horší a bude to hluboko,“ vysvětluje.

Vedení města připravuje výstavbu geotermální elektrárny už od roku 2009. Nejdál dospěla jednání s firmou Entergeo, kde je smlouva před podpisem.

Město by mělo ročně od ní dostávat kolem šesti milionů korun z tržeb za elektřinu, které použije na svůj rozvoj. Firma navíc obyvatelům města slibuje levné teplo. O využití geotermální energie se dlouhodobě zajímá i pan Tomáš Trojan.

„Mám hlavně odpor k té technologii samotné, protože vytváří jakoby zemětřesné roje tím, že se tam vhání studená voda, pak se to ohřívá. Je to vlastně průvodní jev takovéto geotermální elektrárny. A to jsou věci, které mě nejvíc trápí, protože samotná geotermální energie jako využití všeho je úžasná věc. To jsem pro. Ale v těchto podmínkách je to prostě riziko,“ popisuje.

Naopak paní Janu Mazánkovou geotermální vrty nestraší. Vidí v nich perspektivu pro město i pro lidi, hlavně pro další generace.

„Myslím si, že to určitě nějaký smysl má. Nemyslím třeba krátkodobý, ale stoprocentně dlouhodobý. Myslím si, že to není jen pro nás, ale i pro naše děti. Mě vcelku přesvědčily ty argumenty, kdy je kontrola před výstavbou, během vrtu i vlastně po velmi vysoká,“ přibližuje.

Referendum o výstavbě geotermální energie skončí úderem dvaadvacáté hodiny. Pak komise spočítá hlasy a podle výsledku se rozhodne o její budoucnosti. Aby bylo hlasování platné, musí k urnám přijít alespoň 35 procent voličů. To je zhruba 2500 lidí.

Eva Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme