Lidé v teplické čtvrti Šanov se bouří proti plánované stavbě věžáku

V lázeňské čtvrti Šanov v Teplicích by měl vyrůst 22patrový věžák. Podnikatel Jaroslav Třešňák má povolení na běžně vysoký dům, svůj záměr ale změnil. Proti mrakodrapu protestují hlavně lidé, kteří bydlí u plavecké haly, kde má stát. Na stavební úřad proto poslali řadu námitek, o kterých budou úředníci rozhodovat v dalších dvou až třech týdnech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový plán na Šanovskou věž s veřejným bazénem vedle plavecké haly | Foto: Projekční ateliér MISE Projekční ateliér MISE

Stín, zvýšení dopravy a snížení hodnoty okolních domů - tak by se daly shrnout hlavní námitky místních obyvatel.

„Lidé naproti, kteří prodávali byty v soukromém vlastnictví, tvrdí, že zájemci o koupi od ní ustupují s tím, že nechtějí bydlet naproti takové stavbě. Ti lidé s prodejem počítali, je tam slunné místo. A ten dům je vysoký a zastíní všechny ostatní byty a domy. Nejbližší bude 30 metrů, v průměru pak kolem padesáti,“ říká jeden z obyvatel, kteří, kteří podali námitku.

Podle Jaroslava Třešňáka prý ale domy zastíněné nebudou a odmítá i další námitky. „My jsme ze šířky dali do výšky. Na stejný počet bytů mám stavební povolení. Když se toto postaví, tak se ceny nemovitostí zvednou. Vždy se počítají ceny obvyklé, a když se staví nový dům, je vždycky dražší než stará zástavba,“ tvrdí.

Potřebné dokumenty má Třešňák jen na původně zamýšlený šestipatrový domov důchodců. Před šesti lety ale zkrachovala firma, která ho měla provozovat. Stavební povolení stále platí, protože tam mezitím postavil trafostanici.

Výstavba není jistá

Pro věžák ale podnikatel potřebuje změnu dokumentů. Jen vypořádání námitek k výjimce územního rozhodnutí potrvá podle šéfa stavebního úřadu Oldřicha Lukeše několik týdnů.

„Předpokládám, že tak 14 dní až tři týdny zabere vůbec rozbor připomínek a námitek a teprve potom bude vlastní rozhodnutí vydáno,“ odhaduje Lukeš.

Původně zamýšlený domov pro seniory | Foto: Projekční ateliér MISE Projekční ateliér MISE

Lidé z nejbližšího okolí potom budou mít měsíc na další připomínkování. Podobný proces se pak může později opakovat u samotné změny stavebního povolení. I kdyby uspěl, není jisté, jestli by Jaroslav Třešňák vůbec se stavbou mrakodrapu začal. Z vlastní zkušenosti připouští, že zájem o byty v Teplicích není slavný.

„Máme připravený projekt na Nové Vsi a měli jsme jen jednoho zájemce, tak jsem k tomu skeptický. Vím, že ve městě je velká nabídka bytů v panelácích nebo do pronájmu a v lokalitě Šanov nejsou moc byty do vlastnictví. Nebo jsou, ale jde o část vily. Když nebude poptávka, tak se nic neudělá,“ konstatuje.

Může chybět investor

Plocha u plavecké haly by pak nebyla jediným Třešňákovým pozemkem bez investora. Dopadly tak Městské lázně, které koupil už v havarijním stavu a zboural je. Hadí lázně zatím stojí, ale rozpadají se. Obě místa slouží jako zástava pro banku - zřejmě na úvěry pro jiné stavby. Jakub Mráček ze sdružení Pro Polis má ještě jinou obavu:

„Po zkušenostech s projekty firmy JTH to spíš čtu jako osahávání terénu, co ještě veřejnost skousne. Pokud skousne takhle vysokou věž, myslím si, že skousne úplně všechno. Takže nechci dělat velký povyk kvůli jedné věži. Spíš jde o to, na co všechno se tam dělá prostor, co všechno tam jednou možné postavit,“ shrnuje Mráček.

Gabriela Hauptvogelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme