Lidé ve Frenštátě mají o viníkovi výbuchu jasno. Ukazují na muže z přízemí

Beskydy se pomalu dostávají ze šoku po nedělním výbuchu ve Frenštátě pod Radhoštěm. Při explozi panelového domu zemřelo nejméně pět lidí, z toho tři děti. Jedenáct osob bylo zraněno, dva jsou v kritickém stavu v nemocnici v Ostravě. Jednoho muže se stále nepodařilo najít. Policie příčinu nedělní exploze zatím nezná.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hasiči s pomocí těžké techniky odklízejí trosky zříceného panelového domu ve Frenštátě pod Radhoštěm | Zdroj: ČTK

Ve zničeném domě ve Frenštátě pod Radhoštěm bylo několik ohnisek požáru. Jedno bylo v bytě muže, kterého místní označují za problémového. Další ohniska byla ve sklepě i na jiných místech. Na mimořádném zasedání frenštátského zastupitelstva to řekl ředitel moravskoslezských hasičů Zdeněk Nytra.

Kriminalisté už tragédii začali vyšetřovat jako trestný čin obecného ohrožení. Neupřesnili ale, kdo je podezřelý. Vyšetřovatelé čekají, až hasiči odklidí nebezpečné trosky zničeného domu, aby mohli na místě sbírat stopy.

„Je potřeba objekt zabezpečit tak, aby osoby, které ho budou propátrávat, do něj mohly vstoupit bez rizika. Co se týká prověřování případných příčin výbuchu a následného požáru, jelikož objekt není propátrán, bylo by v této chvíli spekulativní se k tomu jakkoliv blíže vyjadřovat,“ potvrzuje krajská policejní mluvčí Soňa Štětínská.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve Frenštátě den po tragédii natáčela reportérka Jana Jeckelová

Mnozí místní jako na možného viníka ukazují na problémového nájemníka z přízemí, který často manipuloval s propanbutanovými lahvemi.

„Sousedé s ním měli boj a on se sousedy. Pořád svařoval těmi bombami tam před barákem,“ říká jedna z obyvatelek. Vyšetřovatelé ale zatím nic takového nepotvrdili. Starostka Frenštátu Zdeňka Leščišinová připouští, že tohoto muže úředníci dobře znali. Lidé si na něj často stěžovali.

„Nerada bych teď použila slovo problémový; tak jako řešíme s celou řadou jiných občanů, tak i s tímto občanem jsme řešili celou řadu záležitostí, je to pravda. Ale pořád platí to, že dokud nevydá Policie ČR oficiální stanovisko, dokud nebude známa příčina, tak bych se k těmto záležitostem nechtěla vyjadřovat,“ říká starostka.

Výbuch domu ve Frenštátě má již pět obětí včetně tří dětí

Číst článek

V ruině paneláku pokračuje riskantní souboj se statikou. Hasiči se snaží zpevnit, co se dá, aby bylo možné vyčistit i zbylou část v místě, kde se zřítily stropy. Právě tam by totiž měla být poslední oběť výbuchu.

Na recepci MěÚ Frenštát pod Radhoštěm je zřízena stálá služba, kde mohou občané, fyzické a právnické osoby oznámit formu případné pomoci. Telefonní číslo 556 833 111

„Před chvílí dorazila také těžká technika, stroje se zakusují do jedné z částí domu, snaží se ta torza panelů oddělit, vyčistit. Jde to opravdu velice pomalu,“ popisuje dění na místě reportér Českého rozhlasu. Odklízecí práce sledují desítky místních.

Třípatrový panelový dům výbuch poničil natolik, že desítky lidí z něj musely okamžitě pryč. Statik dnes rozhodne, co bude s objektem dál.

Neštěstí ve Frenštátě pod Radhoštěm spustilo velikou vlnu solidarity. Zatím ale chybí speciální bankovní účet, na který by bylo možné přispívat.

Zastupitelé města ale odpoledne na mimořádném zasedání schválí humanitární sbírku, kterou by měl ještě dnes potvrdit i Moravskoslezský kraj. Zastupitelé také uvolní podle odhadu statisíce korun na přímou pomoc postiženým rodinám, ale také na pozdější likvidaci trosek domu.

Radnice zároveň čeká na to, až se zranění začnou vracet z nemocnic, a bude řešit jejich nejnutnější potřeby včetně náhradního bydlení.

Martin Knitl, Andrea Čánová, mta, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme