Lidé ve Frenštátě se rozloučí s prvními z obětí výbuchu plynu v paneláku

Demoliční četa pokračuje v rozebírání trosek explozí poničeného paneláku ve Frenštátu pod Radhoštěm. Dnes dopoledne dokončí vyklízení pozůstatků nábytku a pak se se sbíječkami a pilami vrhne na stěny v nejvyšším patře. Likvidaci trosek bedlivě sledují i obyvatelé ze sousedního domu, kteří čekají na návrat domů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dělníci začali rozebírat explozí zničený dům ve Frenštátě pod Radhoštěm | Foto: Andrea Čánová | Zdroj: Český rozhlas

„No, já bych se tam nenastěhovala nikdy zpátky,“ kroutí hlavou důchodkyně z vedlejší vesnice a ukazuje na záclony za okny sousedního domu.

Jeho obyvatelé ale na návrat do svých narychlo opuštěných bytů netrpělivě čekají. Demolice zatím pokračuje podle plánu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak pokračuje demolice poničeného paneláku ve Frenštátu pod Radhoštěm, zjišťovala Jana Jeckelová

„Odsekali si ty panely, ptali se, jestli by je nemohli jenom vysouvat. Tam nahoře by to bylo možné,“ vysvětluje statik Josef Pacula. A jeho propočty ukazují, že panely je možné vysouvat i v dalších patrech, což bude jednodušší a rychlejší než odřezávání. Až se dostanou k poslednímu stropu, demolice se načas přeruší.

„Musí se vzepřít suterénní stěna, tesaři tam udělají dočasně vzpěry, pak se sundá zbytek domu,“ popisuje další postup.

Vzpěry pak nahradí speciální kotvy nebo spíše betonová stěna. Rušno je i v charitě. Stále tam bojují s nepřeberným množstvím beden s oblečením a dalšími dary. Navíc našli způsob, jak ve prospěch obětí zhodnotit už i zcela nepoužitelné věci.

„Pro věci, které se nehodí k dalšímu zpracování, si přijela jedna firma a za každé kilo postupuje jednu korunu na konto pro oběti,“ říká Lenka Tabachová z frenštátské charity.

Číslo speciálně zřízeného účtu veřejné sbírky, na který mohou lidé zaslat finanční příspěvek na pomoc postiženým, je 3880277/0100.

Postižené rodiny už nosí oblečení ze sbírky a do pomyslné pokladničky se stále sypou peníze od dárců z různých koutů země.

Odpoledne ale ve Frenštátě všechen ruch okolo peněz a dalších darů zcela utichne. Lidé se na městském hřbitově rozloučí s prvními, kteří nepřežili. Budou to dva malí sourozenci.

Jana Jeckelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme