Lidé ve středních Čechách i Praze využívají sledování lokalizační záchrankou

Stále víc starších a psychicky nemocných lidí ve Středočeském kraji se nechává dobrovolně sledovat záchranáři. Bojí se toho, že by se mohli někde ztratit nebo se zranit a zůstat bez potřebné pomoci. Čip pro vyhledání osob od Lokalizační záchranné služby nosí v Praze a středních Čechách zhruba už 700 lidí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lokalizační záchranná služba

Lokalizační záchranná služba | Foto: Pavel Pavlas

Lokalizační záchranná služba funguje na principu sledování pomocí náramků, které lidé nosí na rukách jako hodinky. Jednou z klientek záchranky je také paní Zuzana z Říčan. Náramek s čipem pořídila 37letému synovi.

Ten trpí vážným psychickým a neurologickým onemocněním, kvůli kterým často odchází samovolně z domu, aniž by si pamatoval cestu zpět. „Byl mnohokrát ohrožen na životě, protože byl nalezen ve velmi špatném fyzickém stavu,“ říká žena.

Lokalizační záchranná služba funguje od roku 2005. Když se o ní paní Zuzana dozvěděla, hodně se ji ulevilo. O syna teď nemá takový strach jako předtím. „Předtím jsme ho hledali dny, stalo se i, že týdny. Nyní většinou maximálně do pěti šesti hodin je nalezen,“ tvrdí.

Přehrát

00:00 / 00:00

O Lokalizační záchranné službě informoval reportér Pavel Pavlas

To, že jde při záchranně mnohdy o sekundy a minuty, si uvědomuje také ředitel Lokalizační záchranné služby Damián Kajaba. Záchranka lidi sleduje pomocí vlastních vysílačů, a to často v nepřístupných terénech, kde není ani signál mobilních telefonů.

„Pro nás je důležité toho člověka najít právě v těch nejhorších podmínkách. Lidé se ztrácí v parcích, tam signál vždycky není. Ztrácejí se v kanálech, v tunelech. Naši klienti jsou zejména psychiatričtí pacienti, kteří, kdyby neměli náš lokátor, by museli být za zdmi ústavu. A to si nemyslím, že by bylo dobré, protože to jsou lidé, kteří jsou normální, jen v některý okamžik jim zdraví prostě selže,“ vysvětluje Kajaba.

Pojišťovny službu neproplácejí

Lokalizační záchranka je neziskovou organizací. Hasiči a policisté s ní zatím spolupracují jen výjimečně. Mluvčí Policejního prezidia Markéta Johnová ale připouští, že informace od záchranky při hledání lidí čas od času policisté využívají.

„Pátrací akce jsou velmi složité, zejména po pohřešovaných dětech a starších lidech, kteří jsou nejohroženější skupinou. Do pátrání se většinou zapojuje větší množství policistů včetně psovodů a také vrtulník. My jsme rádi za jakoukoli informaci, která nám pomůže k nalezení pohřešované osoby,“ říká Johnová.

Na růžích ustláno nemá lokalizační záchranka ani u zdravotních pojišťoven. Ty sledování pacientů se zdravotními problémy neproplácejí. Lidé si tak službu musí platit sami. Blýská se ale na lepší časy. Příspěvky na ni jim začínají dávat samy obce, kde tito lidé žijí. Jednou z prvních byly Nučice u Prahy.

Pavel Pavlas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme