Lidé ve větších městech na Blanensku nemohou naladit signál pozemního digitálního vysílání

Diváci na Blanensku mají potíže s příjmem digitálního televizního signálu. Na řadě míst nemohou naladit stanice sdružené v multiplexech 3 a 4 a někde i ve starším multiplexu 2. Radnice větších měst teď chtějí s jejich vlastníky jednat o vybudování vysílačů, které by území pokryly.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muž a televize, ilustrační foto | Foto: licence Creative Commons Attribution 3.0 Unported, Juraj Uher

Při pohledu na mapy pokrytí pozemním digitálním vysíláním to vypadá, že okres Blansko by neměl mít problém. Kvůli kopcovitému terénu ale signál neporývá všechna místa.

„Díky svému terénu přírodnímu ten signál je nedostupný pro většinu občanů našeho města,“ říká starosta Blansko Lubomír Toufar z ČSSD. Podobná je situace s příjmem digitálního vysílání i v Letovicích, popisuje sociálně demokratický místostarosta Jiří Palbuchta:

„Letovice díky své pozici tak, jak je, má velký problém a vždycky měly velký problém s příjmem televizního signálu. Letovice jsou umístěny v hluboké kotlině a bohužel, veškerý signály přecházejí přes.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O potížích na Blanensku s příjmem digitálního televizního signálu mluvil Michal Záboj

Domácnosti bez satelitního přijímače nebo kabelové televize tak nemají možnost nové multiplexy naladit. A lidé se kvůli tomu začínají ozývat, potvrzuje Jaroslav Parma z radnice v Boskovicích:

Blansko a Boskovice

„V současné době, kdy multiplex 3 a 4 jednak rozšiřuje vysílání a jednak se tam objevují zajímavé programy, jsme bombardováni, nebo dotazováni občany na možnost šíření tohoto signálu v Boskovicích.“

Podobné to bylo v Blansku i v Boskovicích v případě starších multiplexů 1 a 2. Dokrývače signálu pro města tehdy zaplatili veřejnoprávní i soukromé televize sdružené v těchto systémech. Teď ale budou muset města asi sáhnout i do svých rozpočtů.

Dálkové ovládání na TV | Foto: Comstock Images

„Oběma byla shodně nabídnuta možnost výstavby a provozu dokrývače. Dodnes jsme však neobdrželi reakci na obchodní nabídku ani konkrétní objednávku služby,“ říká Kamil Chalupa mluvčí Českých Radiokomunikací, které provozují multiplex 3.

Provozovatel multiplexu 4 na dotazy nereagoval. Městům se ale platit dokrývače nechce. Například pro Blansko by to znamenalo možná až tři miliony korun, potvrzuje starosta Lubomír Toufar:

„Existují další možnosti získání příjmu tady těchto programů nejenom digitální ale existují i kabelový televize, satelity a podobně, takže zatím o tom město neuvažuje, že by za toto utrácelo peníze.“

Blansko i Boskovice chtějí s provozovateli multiplexů 3 a 4 dál jednat o podmínkách, za kterých by bylo možní dokrývače signálu vybudovat.

Letovice, kde lidé naladí zatím jen veřejnoprávní multiplex 1, už nedávno vypsaly výběrové řízení na pokrytí signálem z multiplexu 2 a 3. Radnice ale nakonec zjistila, že vybudování dokrývače je nad její finanční možnosti.

„Zatím, bohužel, budeme muset našim občanům sdělit, že se výběrový řízení nepovedlo, že se ruší. Pokud bude někdo chtít rozšířit televizní programy navíc, bude si muset pořídit satelit,“ dodává místostarosta Palbuchta.

Lidé nejen v Letovicích ale mohou zkusit ještě jednu možnost, kterou doporučují provozovatelé multiplexů - nechat si odbornou firmou proměřit signál ve svém bydlišti a poradit se třeba o možnosti výměny antény.

Michal Záboj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme