Lidé vyndávají věci z kontejnerů s elektroodpadem. Mohou ale riskovat život

Čím dál častěji se terčem nenechavců v Česku stávají červené kontejnery na elektroodpad. Většina ‚sběračů‘ si ale neuvědomuje, co při vyndávání věcí riskuje. Například v Praze zůstala v kontejneru zaklíněná šestatřicetiletá cizinka a v Jihlavě nádoba uvěznila patnáctiletého chlapce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Patnáctiletý chlapec uvízl na jihlavském sídlišti Březinky v kontejneru na elektroodpad. Ven mu pomohli pracovníci Služeb města Jihlavy ve spolupráci s hasiči. | Foto: HZS kraje Vysočina

Na jihlavském sídlišti Březinky u červeného kontejneru na elektroodpad se včera málem odehrála tragédie. Patnáctiletý chlapec chtěl zpeněžit věci, které lidé do kontejneru hází, a rozhodl se, že si tam pro ně vleze. Víko kontejneru se za ním ale zaklaplo a ven ho museli vyprostit.

„Vlezl tam, ale zpátky už nemůže. Ven se dostává těžko. Trošičku byl vyděšený, ale šlo to,“ popisuje záchranu chlapce pracovník Služeb města Jihlavy Petr Kysiov. Ten mladíka nakonec za pomoci hydraulické ruky z kontejneru dostal.

Přehrát

00:00 / 00:00

Celý příspěvek si můžete také poslechnout

Jak dodává jeho nadřízený Martin Málek, červené nádoby na elektroodpad jsou u zlodějů velmi oblíbené: „Paradoxem je to, že pár hodin po včerejším incidentu už leželi na kontejneru další mladíci a dostávali věci ven. Je vidět, že je absolutně neodrazují věci, které se kolem dějí a můžou se stát.“

Přitom následky krádeží mohou být tragické. Například loni v červnu v Pečkách na Kolínsku válec červené nádoby přimáčkl mladého muže tak, že se udusil. Podle Hany Ansorgové ze společnosti Asekol, která červené kontejnery vlastní, je ale složité takovým tragédiím předcházet.

„Naše zkušenost je i taková, že čím víc se budeme snažit zabezpečit a zabránit tomu vniknutí, tak pokud někdo naše zábrany překoná, tím spíš se může zranit. V tuto chvíli je to jakýsi kompromis mezi zabezpečením kontejneru a mezi tím, aby se, pokud možno, nestávaly tragédie,“ uzavírá Ansorgová.

Lucie Maxová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme