Kanada 2:0 Česko

Lidé z Českého Těšína se staví proti kácení stromů u přehrady. Rozsah prací kritizují i úředníci

Lidem z Českého Těšína se nelíbí kácení starých stromů u hrabinské přehrady. Městem koluje petice, která požaduje zachování vzácných dubů, habrů a olší. Vlastník stromů, firma Lesy ČR, sice jejich odstraněním neporušuje zákon, podle městských úředníků však příliš velké kácení může vést ke zhoršení životního prostředí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kácení topolů v českobudějovickém parku stromka | Foto: Jiří Čondl

Řinčení motorové pily sice u těšínské přehrady na chvíli utichlo, pětasedmdesátiletá Markéta Molišová se však bojí, že se vrátí.

Důvody jsou citové – prý se tak pomalu vytrácí krajina jejího dětství. „Všechny ty stromy, které tu jsou v Hrabini a okolí, tak ty jsem jako dítě poznávala a spousta už jich je pryč, což je mi velice líto,“ řekla.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek o kácení stromů v Hrabini natočil redaktor Stanislav Janalík

Letité duby jsou podle ní navíc živou vzpomínkou na několik generací Těšíňanů. „Když kácejí strom, to vlastně kácejí i člověka, protože je to taková prostě duše a myslím si, že je to velice nesprávné, co se děje. Měli bychom tu přírodu zachovat pro příští generace,“ dodala.

Jejím sídlištěm pomalu začíná kolovat petice, která má lesníky zastavit. Na stranu odpůrců se navíc staví i úředníci. I když totiž Lesy ČR neporušují zákon, nedodržely prý úmluvu.

„Bylo nám oznámeno, že dojde k těžbě na ploše 0,6 hektaru, skutečnost byla jiná, vlastník lesa provedl těžbu zhruba o třetinu vyšší,“ vysvětlil vedoucí oddělení životního prostředí českotěšínské radnice Petr Nestrašil.

Pokud se objem těžby nesníží, hrozí podle něj kromě narušení ekosystému také ztráta přirozené ochrany před smogem. „Každý strom, každá ucelená plocha zde hraje svůj význam,“ podotkl Nestrašil.

Lesy ČR jsou prý připraveny s městem jednat. „Lesy České republiky jsou připraveny vedení města informovat o situaci, vyslechnout si názory města a pak samozřejmě najít takové řešení, které bude akceptovatelné pro obě strany,“ uvedl mluvčí firmy Zbyněk Boublík.

V nedalekém Třinci řešila radnice podobný problém. Nakonec se se státním podnikem dohodla na kompromisu. Nedaleko sídliště Sosna nakonec půjde k zemi jen třetina stromů.

Lidé z Českého Těšína zatím musejí čekat.

Stanislav Janalík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme