Lidé z Helenína riskují své životy. Chodí po jedné z nejrušnějších silnic v kraji

Chodci riskují své životy na nejrušnější silnici v kraji. Po komunikaci mezi Helenínem a Jihlavou, kudy denně projíždějí tisíce aut i více než stokilometrovou rychlostí, vyrážejí hlavně na nákupy do nedalekého Tesca. Velmi často po hlavní silnici chodí studenti helenínské textilní školy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kolona aut. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Po rušné silnici už se prošla i letošní maturantka Lucie Slavíčková. „Šla jsem tam jenom jednou, protože nám ujelo MHD. Samozřejmě tam jezdí auta a je to nebezpečné. Nebo se pak musí chodit lesem, což je takové strašidelné a nebezpečné,“ vysvětluje, proč raději šla rušnou ulicí.

Její kamarádka Michala Mikulecká zase chůzí po rušné silnici šetří za lístky na MHD. I ona ale moc dobře ví, co za nebezpečí jí na hlavním tahu hrozí.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Heleníně natáčela redaktorka Lucie Maxová

„Buď na vás auta troubí nebo se bojíte, že vás někdo zajede. A když jdete zase lesem, tak se zas bojím, že mě tam někdo odchytne. Plus ta cesta je hrozně kamenitá a všude se tam zakopává,“ doplňuje.

Protože se na hlavní silnici mezi Jihlavou a Helenínem objevuje čím dál více chodců, rozhodlo se vedení Jihlavy pro stavbu cesty pro pěší. Ta měla už letos vést podél hlavního tahu - od nových rodinných domů v místní části až k Tescu. Cesta ale zatím hotová není.

„Pokud se něco nezmění, tak by se bez problémů mělo se stavbou začít hned v příštím roce, jakmile to klimatické podmínky dovolí. V tomto roce se to nestihlo připravit, protože akcí je celá řada,“ vysvětlil mluvčí magistrátu Radek Tulis.

Cesta pro pěší bude široká tři metry a stát bude dva miliony korun. Učitelé i studenti z Helenína navíc doufají, že k silničce přibude i chodník, který povede od autobusové zastávky přímo ke škole. Na úzké silnici, kde jezdí auta, je to totiž obzvlášť v zimě nebezpečné.

„Sto padesát dětí určitě se ráno přesunuje ze zastávky do Helenína do školy. Plus ještě studenti nově v sousedství. A teď k tomu ještě přibyli studenti stavební průmyslovky. Takže to je další masa lidí. Je to vážná situace,“ uzavírá učitelka Mrioslava Hübnerová.

Jestli chodník na zhruba kilometr dlouhém úseku vznikne, rozhodnou v příštím roce zastupitelé. Ti musí totiž chodník zařadit nejprve do rozpočtu.

Lucie Maxová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme