Lidé z Karviné se bouří proti těžařům. Kvůli těžbě jim hrozí stěhování

Karviná dnes zažije horké odpoledne. Obyvatelé městské části se setkají s manažery Ostravsko-karvinských dolů, kteří chtějí v této lokalitě těžit. Lidé se proti plánům těžařů bouří, museli by totiž opustit své domovy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

OKD | Foto: F. Tichý

Pokud by vás někdo zavezl se zavázanýma očima do Starého Města, asi neuvěříte, že jste v Karviné.

Je to typická vesnice, s kapličkou a zahrádkami, a také jednou téměř pohádkovou babičkou.

„Už jsem stará, kam bych šla? Já jsem tady na to už zvyklá,“ vysvětluje Marie Eliášová typickým nářečím, že se nikam stěhovat nechce.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Karviné natáčela pro Odpolední Radiožurnál Andrea Čánové

Celý život žije tady, teď už sama. Manžel i syn zemřeli. Dům si postavili ručně bez míchačky a vody. Kousek vedle seká na zahrádce dříví činorodý muž. S tímto místem je srostlý silnými kořeny.

„Jsem také slyšel, že se tu má těžit. Je to smutná událost. Nevím, jak to bude dál. Nadřeli jsme se tady dost, nevím, jestli se to dá nějak vyslovit. Na dědině vždy bylo dobře. Nevím, proč se rozšiřuje těžba, proč to tady povolili,“ říká.

Primátor Tomáš Hanzel chce, aby těžaři lidem postavili nové domky. „Chceme trvat na tom, aby se s nimi jednalo slušně, transparentně a případné výkupy byly za tržní ceny, aby si mohli pořídit nové nemovitosti v našem městě. Aby OKD vytvořilo zónu, kterou kompletně infrastrukturně připraví, aby tady u nás mohli zůstat,“ popisuje.

Staré Město je pro těžařskou firmu významnou lokalitou. „Je tam zhruba 20 milionů tun koksovatelného uhlí, které by zajistilo další budoucnost a další rozvoj těžby,“ potvrzuje Vladislav Sobol z OKD.

Těžaři a starousedlíci se dnes setkají tváří v tvář.


Zvětšit mapu

Andrea Čánová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme