Lidé z Karviné vítají, že je proti vyvlastnění může ochránit zákon

Kvůli těžbě stoupá nervozita i v karvinské části Staré Město. Starousedlíci se nikam stěhovat nechtějí. Důlní společnost OKD chce, ale dobývat uhlí i pod jejich domy. Lidé zákon, který ruší vyvlastňování, vítají.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Těžba (ilustrační foto) | Foto: Tomáš Adamec

Podle mapy je to Karviná, když ale Staré město vidíte na vlastní oči, je to vesnice, jako každá jiná. Paní Žofie tady žije celý život, mluví jak se v kraji říká ‚po našimu‘ - zvláštní směsí češtiny, polštiny i němčiny. „Proč bych se měla stěhovat. Narodila jsem se tu, tak tu chci zůstat,“ říká.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak vnímají lidé zákon o vyvlastnění, zjišťovala v Karviné redaktorka Andrea Čánová

Její dcera Marcela Procházková si neumí představit, že by rodiče přišli o domov. „Oni tady bydlí od svých 20 let. A lidé jsou zvyklí bydlet tady na vesnici a ne někde ve městě,“ vysvětluje.

Lidé proto založili sdružení s vypovídajícím názvem - Proti těžbě. Protestující říkají, že společnost OKD nikdy vyvlastněním nevyhrožovala. Přesto vítají, že zákon je před tím může ochránit.

Právě starší lidé si totiž pamatují, jak to bylo za totality, kdy některé rodiny o domy skutečně přišly. Paní Marie si dům s manželem postavila vlastníma rukama. „Kam bych šla, už jsem na to zvyklá. My jsme se nastěhovalli v 58. roce,“ upřesňuje.

V současné době tady všichni čekají na rozhodnutí ministerstva životního prostředí. To posuzuje, jak případná těžba ovlivní přírodu a okolní krajinu.

Andrea Čánová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme