Lidé z libereckého Hanychova a Pilínkova společně bojují proti nové silnici

Kamionů a hluku se bojí dvě liberecké čtvrtě pod Ještědem - Pilínkov a Hanychov. Novou silnici protínající obě doposud poměrně poklidné čtvrtě načrtli do nového rozvojového plánu projektanti. Nezrušili v něm dokonce ani letitou "Hitlerovu dálnici", v jejím ochranném pásmu proto radnice ani nadále nedovolí lidem stavět domky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Náměsti Dr. E. Beneše v Liberci | Foto: Tomáš Adamec

„Radnice se dneska paradoxně snaží být tak zákonná, že to snad ani víc už nejde,“ naráží předseda osadního výboru Horního Hanychova Martin Dušek na snahu libereckých radních neudělat stejnou chybu jako sousední Jablonec a nezastavět si jednu z mála možností, jak by šlo do budoucna řešit obchvat Liberce.

Projektanti načrtli takzvanou Hitlerovu dálnici už za války, doteď ale silnice není a místní si ji nepřejí ani do budoucna. Chtějí si tam udržet poklid pěkné zástavby rodinných domků.

„Rodiče třeba dají dětem půlku svého pozemku a ty děti tam chtějí stavět. A zasahuje to do kousku toho ochranného dvousetmetrového pásma a nepovolí tam nic stavět. A přes to nejede vlak,“ říká.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nesouhlasu místních se stavbou nové silnice informuje liberecká redaktorka Ivana Bertnáthová

Vlak naopak jezdí přes sousední čtvrť Pilínkov. A vlaků má být do budoucna ve směru do Prahy a zpět mnohem víc - k dosavadní jedné koleji dokonce přibude i druhá,“ konstatuje šéfka osadního výboru Pilínkov Helena Čeřovská.

„V současné době to pro nás znamená to, že tam došlo ke stavební uzávěře 300 metrů od kolejiště a po schválení územního plánu se bude ten koridor snižovat na 150 metrů na každou stranu.Takže stavebníci, kteří si plánovali nějaké úpravy nebo rozšíření nemovitosti, musí počkat až do schválení toho územního plánu,“ vysvětluje.

Blízko trati si ale určitě nikdo další domek nepostaví, zbláznil by se prý z rámusu. „Určitě by to znamenalo daleko větší hlučnost,“ dodává za pilínkovské Helena Čeřovská, která je navíc stejně jako lidé z Hanychova proti výstavbě nové silnice propojující liberecké průmyslové zóny Sever a Jih.

„To se nás dotkne extrémně. Protože ta by vedla přímo centrem Hanychova,“ zdůrazňuje za poklidný Hanychov Martin Dušek s tím, že kvůli silnici by místní přišli o hřiště Na Spáleništi.

Řešením je prý nový nájezd na R35

„A každopádně tohle podle našeho názoru v žádném případě neřeší to, že se ucpává ulice České mládeže,“ připomíná šéf osadního výboru hlavní důvod propojení průmyslových zón - tedy dennodenní kolapsy na ulici České mládeže, kterou ucpávají kamiony.

Podle něj ale problém nevyřeší nová silnice, ale nový nájezd na rychlostní komunikaci R35. I tam se ale lidé přou o to, kudy by měl vést. Hanychovští chtějí napojení u současného Makra, projektanti ale preferují propojení pod automobilkou Denso. To by bylo podle Heleny Čeřovské dobré pro Pilínkovské, naštvaná je ale už teď čtvrť Doubí.

„Oni tu komunikaci, která tam je, používají jako cyklostezku a používají ji maminky k vycházkám do přírody,“ přibližuje Čeřovská.

Liberečtí zastupitelé budou tedy stát při schvalování plánu rozvoje na dalších 20 let před doslova "velkým ořechem". Nemohou se totiž zalíbit všem. Ty, kterých se to dotýká, zve radnice dnes v 17 hodin do Základní školy Ještědská.

Ivana Bernáthová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme