Lidé z okolí Litomyšle pošlou knihy do ukrajinského Užhorodu, mají sloužit i krajanům

Okolo dva a půl tisíce knih zanedlouho pošlou lidé z Litomyšle a okolí do ukrajinského Užhorodu. Tamní státní univerzita totiž zakládá bohemistické centrum a českou knihovnu, která bude sloužit také českým krajanům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

knihy | Foto: Jiří Hošek

Akci vyhlásila Městská knihovna v Litomyšli v listopadu a podle jejích organizátorů krabice s knihami stále přibývají.

„Máme přes 50 beden plných knih. Oslovila jsem třeba i knihovnu v Chocni, která nám velmi pomohla. Dozvěděli se o tom i lidé z okolí, takže jich bylo opravdu hodně,“ uvedla koordinátorka projektu Iva Pekníková.

„Je tady česká literatura, světová literatura, něco naučné, co se týká hlavně českého jazyka. Potom jsou tam samozřejmě vlastivědné knihy, životopisy. Ale základ je v beletrii a hlavně v české literatuře,“ dodala.

Podle odhadů ministerstva zahraničních věcí žije na území Ukrajiny cca 10 tisíc českých krajanů, ale jenom 30 procent z nich považuje češtinu za svůj rodný jazyk.

České komunity na Ukrajině jsou pozůstatkem dříve poměrně početného českého osídlení, vzniklého v důsledku vystěhovalectví z českých zemí převážně v 2. polovině 19. století.

Tereza Brázdová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme