Lidé z okresu Praha-západ možná přijdou o rychlejší způsob dopravy do hlavního města

Stavba některých nových vlakových zastávek v Hostivici, Chýni, Jinočanech a v Rudné u Prahy se pravděpodobně odkládá. I přes to, že Středočeský kraj potvrdil, že je chce postavit, Správa železniční dopravní cesty s tím váhá. Stavbu nových zastávek podporoval bývalý středočeský hejtman z ČSSD David Rath. Po jeho zadržení Správa železniční dopravní cesty nevěří, že kraj slovo dodrží a stanice zaplatí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Místo, kde bude nová zastávka Jinočany stát | Foto: Pavel Pavlas

Z Hostivice, Chýně, Jinočan i Rudné u Prahy dojíždějí za prací především do hlavního města tisíce lidí. Teď musí jezdit buď autem, nebo autobusem.

Obyvatelům Jinočan a Rudné u Prahy do budoucna přibude ještě jedna možnost – vlak. Se stavbou dvou zastávek začne Správa železniční dopravní cesty v těchto obcích na začátku příštího roku. Jestli se někdy pustí i do budování dalších čtyř pro zbylé obce, není jasné.

„My jako hlavní investor budoucích zastávek nemáme v současné době, a je to z toho důvodu, že nějakým způsobem vzniká nové vedení Středočeského kraje a my jsme dosud nedostali jasné stanovisko, jak se k těmto připravovaným zastávkám – hlavně finančně – kraj postaví,“ uvádí Pavel Halla ze SŽDC.

Přehrát

00:00 / 00:00

O pravděpodobný odklad stavbyn nových vlakových zastávek v okrese Praha-západ se zajímal reportér Pavel Pavlas

Vybudování jedné stanice by mělo stát zhruba 10 milionů korun. V tom je právě problém. Stavbu nových zastávek bude částečně platit i Středočeský kraj a chce mít jistotu, že SŽDC od projektu neodstoupí.

Náměstek středočeského hejtmana pro oblast dopravy Robin Povšík z ČSSD proto požaduje smlouvu a jasné datum, kdy budou stanice hotové:

„Tak, jak to bylo nyní formulováno, nám také mohli třeba za rok nebo za dva sdělit: ‚Víte, my ještě nemáme peníze, teď se nám to nehodí, máme jiné priority‘. A to si středočeský kraj nepřeje.“

To, že to kraj se stavbou zastávek myslí vážně, dokládá náměstek Povšík i tím, že připravuje objednávku dopravy na dotčených tratích v hodnotě 3 milionů korun.

„Nechal jsem na to zpracovat dopravní model. Máme v podstatě tři varianty: 3, 6, 9 milionů korun, které by objednávka dopravy stála. Samozřejmě pro začátek půjdeme na tu minimalistickou variantu,“ říká Povšík.

Stavba zbylých čtyř zastávek bude záležet na novém vedení Středočeského kraje, které vzejde z podzimních krajských voleb.

Pavel Pavlas, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme