Lidé z Přednádraží bojují o 'osmičku', kde se dá ještě bydlet. Pásky je neodradí

Domy v ostravské lokalitě Přednádraží jsou už v takovém stavu, že se každou chvíli můžou zřítit. K tomuto závěru dospěl obvodní stavební úřad a zaměstnanci technických služeb začali dnes ráno zahrazovat vstup do budov výstražnými páskami. Nově rozmístěné cedule také upozorňují, že do objektů je zakázáno vstupovat. V ulici ale i tak dál žije několik desítek lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zaměstnanci technických služeb zahradili vstupy do zdevastovaných domů v Přednádraží | Foto: Silvie Mikulcová

Vybavení kladivy, hřebíky a kotouči s páskou dorazili dnes ráno zaměstnanci technických služeb do Přednádraží, aby zahradili vstupy tamních do zdevastovaných domů.

„Vidíte, že situace je špatná, hrozí tady opravdu nebezpečí zborcení některých konstrukcí, takže abychom zamezili ohrožení lidí, tak na vstupy dáme cedulku s výstražným nápisem,“ vysvětluje Jan Rusňák ze stavebního úřadu.

Přehrát

00:00 / 00:00

V ostravské lokalitě Přednádraží natáčela reportérka Silvie Mikulcová

Na domech je na první pohled vidět, že jim sběrači v posledních týdnech zasadili asi poslední ránu. Uhlídat to nešlo, tvrdí Jan Bandy, od začátku nejvýraznější hlas z Přednádraží.

„Rozebrali střechu, vybrali veškeré železo, co se dalo, a tak zdemolovali byt za několik milionů,“ popisuje Bandy.

Lidé tady chtějí ale bojovat hlavně o osmičku, jak říkají domu s číslem popisným osm. Právě v něm teď zůstává nejvíc nájemníků.

Úřady zahrazují vstupy do domů v ostravském ghettu Přednádraží

Číst článek

Ve vyhřátém bytě Václava Kratochvíla je plno. Spolu se sousedy muž řeší, co bude, až k nim přijdou pracovníci s páskami. „Já tu budu furt, pásku sundám a bude mi to jedno. Neodejdu odsaď,“ říká rozhodně.

Romský aktivista Kumar Vishwanathan je momentálně pro obyvatele jediná spojka s majitelem domů. Společně prý spočítali, že na nejnutnější opravy „osmičky“ bude zapotřebí 150 tisíc korun.

Zaměstnanci technických služeb zahradili vstupy do zdevastovaných domů v Přednádraží | Foto: Silvie Mikulcová

„Chtěl by ho zachránit, ale nemá finance. Hodně ho zasáhlo, že mu domy rozebrali. Je také zoufalý, že základní problém - kanalizace - dodnes není vyřešený,“ říká za majitele Vishwanathan.

Pomoci podle něj má zahraniční nadace. Která to bude, ale aktivista zatím prozradit nechce.

Lidé z Přednádraží stále za složitou situaci viní úřady. Ty ale kritiku odmítají. Obvodní radnice spočítala, že pro 17 rodin zajistila ubytovnu, další se přestěhovaly do azylových zařízení či k soukromníkům a dvěma pak radnice přidělila byty.

Co bude s těmi zbývajícími, jasné stále není.

Silvie Mikulcová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme