Lidé z ubytoven v Ostravě hrozí, že kvůli sporu o dávky vyjdou do ulic

Obyvatelé ubytoven na Ostravsku hrozí demonstracemi kvůli sociálním dávkám. Potíže jsou hlavně v některých ostravských obvodech a také v Bohumíně, kde tamní radnice nedaly souhlas nutný pro vyplácení doplatků na bydlení. Dnešní společné jednání úřadů, neziskových organizací a lidí z ubytoven bylo velmi bouřlivé, ale přineslo konkrétní výsledky. Napjatou situací se bude ještě tento týden zabývat vedení úřadu práce a také legislativní rada vlády.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nevládní organizace a lidé z ubytoven přišli předat na úřad v Moravské Ostravě a Přívozu petici proti neudělení souhlasu s doplatkem na bydlení | Zdroj: ČTK

Křik, hádky, a hlavně strach ze ztráty střechy nad hlavou. To v Ostravě poznamenalo debatu o tom, co čeká lidi z ubytoven, když své pokoje bez sociálních dávek tento měsíc nezaplatí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jednání zástupců úřadů s lidmi z ubytoven na Ostravsku sledoval reportér Martin Knitl

Jsou slyšet stále častěji i výzvy k demonstracím. Třeba v jižním ostravském obvodu, kde bydlí Ema Kozlovská.

„Prostě uvidíme, co oni teď vyřeší, a pokud nic nevyřeší, tak my jsme odhodlaní jít před ten Jih a tam bydlet,“ říká žena.

Ve čtvrtek navrhne ministerstvo pro lidská práva na legislativní radě vlády možnost zrušení celého sporného paragrafu z hlediska ústavnosti. Znamenalo by to, že obce by o možnost blokovat sociální dávky zase přišly.

Napjatou situaci může vyřešit novela zákona

A jedná i úřad práce. Tam jde o to, že by se chybějící doplatky na bydlení zamítnutým žadatelům dočasně nahradily mimořádnou okamžitou pomocí od úřadu.

„Pokud se to v současné době nevyřeší dávkou mimořádné okamžité pomoci, tak v řádu měsíců budeme řešit ještě naléhavější sociální problémy, které pak budou případně i vyžadovat mnohem nákladnější řešení,“ upozorňuje náměstkyně ministra pro lidská práva Martina Štěpánková.

Řešení hledá také úřad ombudsmanky a podobně i ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová z ČSSD.

„Já teď budu jednat se Svazem měst a obcí a chci se s nimi společně dohodnout na nějaké novele, která nejen vyhovovala starostům a starostkám, ale která by i zaručila, že se nebudou tady vyrábět bezdomovci,“ uvedla ministryně.

Obyvatelé ubytoven v Ostravě a Bohumíně už předali starostům petice. Podepsaly je stovky lidí.

Martin Knitl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme