Lidé ze Stajky volili v novém, po mobilním domě se jim nestýskalo

Ještě před rokem, při volbách do Poslanecké sněmovny, odevzdávali voliči ve Stajce na Jindřichohradecku své hlasy v kuriózní volební místnosti. Vedle kapličky postavilo vedení obce mobilní dům. Bývalá knihovna totiž zrovna procházela rekonstrukcí. Letos už voliči opět zamířili na staré známé místo, volební účast kvůli tomu ale rozhodně neklesla.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volby v mobilním domě v obci Stajka na Jindřichohradecku | Foto: Lucie Hochmanová

Ve volební komisi ve Stajce zasedli čtyři muži. Dva z nich si tuto roli vyzkoušeli poprvé. Předseda volební komise Zdeněk Longin už má ale s funkcí bohaté zkušenosti.

„Já jsem tady od mladých let, to už ani nespočítám. Dřív se ve Stajce volilo v bývalé kolně, to byla maličká budova, dneska už to tu máme vylepšené,“ chválí prostředí, ve kterém voliči ze Stajky své hlasy odevzdávají.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve Stajce přišli o kuriózní volební místnost. Natáčela tam Lucie Hochmanová

Při posledních volbách do Poslanecké sněmovny tu totiž ještě bylo staveniště. Volební místnost našli lidé naproti přes ulici, mezi kapličkou a návesním rybníkem stál mobilní dům.

„Bylo to takové zvláštní. Zima nám tam nebyla, viděli jsme hezky na rybník, ale bylo to v mobilním domě. Kdežto teď máme opravenou úřadovnu občanského výboru a hasičskou zbrojnici, takže už jsme v nové budově,“ vzpomíná s úsměvem na loňské volby zapisovatel volební komise Ladislav Krajíc.

Jeho ženu Janu, která také přišla odevzdat svůj hlas v komunálních i senátních volbách, to, že obec přišla o kuriózní volební místnost, vůbec nemrzí. „Jsem velmi ráda, že obec to tady zrekonstruovala. Je to tu hezké,“ říká.

Stejný názor má i Václav Fiedler. „V zásadě je nepodstatné, kde se volí. Hlavně že se volí,“ myslí si.

Že víc než na tom, kde se volební místnost nachází, záleží na druhu voleb, ukázala i volební účast. Zatímco na jaře při volbách do Evropského parlamentu vhodilo svůj hlas do urny ve Stajce jenom 18 procent voličů, nyní to byly více než dvě třetiny.


Zvětšit mapu

Lucie Hochmanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme