Lidem na Litoměřicku přispěje na opravy Diecézní charita. Začala vytipovávat, kam peníze půjdou

Lidé, kterým velká voda v červnu vytopila domy na Litoměřicku, teď mohou dostat peníze z povodňového konta litoměřické Diecézní Charity. Její pracovníci od dneška chodí po zasažených domácnostech a vytipovávají, komu charita rozdělí určených 16 miliónů korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obec České Kopisty na Litomeřicku /5. Června 2013/ | Foto: Marcel Novák

V průjezdu jednoho z domů v Jarošově ulici v Litoměřicích zedníci právě spravují omítky, které poničila červnová povodeň. Kolem nich procházejí dvě pracovnice Diecézní charity.

„Dobrý den, my jsme z Diecézní charity z Litoměřic a děláme sociální šetření zatopených domů a bytových jednotek a teď se zaměřujeme na rozdělování přímé finanční pomoci,“ ohlašují se Jana Lutišanová a Edith Kroupová u majitelky domu, paní Lončákové.

Přehrát

00:00 / 00:00

S pracovnicemi Diecézní charity navštívil majitele povodněmi poškozených domů redaktor ČRo Miroslav Zimmer

Nejprve s ní vyřizují všechny náležitosti a pak vyplňují formulář. Jaký byl stav domu, kam až voda dosahovala… „Vodu jsme měli půl metru, dostala se do sklepa, do kavárny, kterou provozujeme, a do pokojů synů,“ říká paní Lončíková. Voda ji na čas připravila i o obživu. „Dá se to tak říct. Museli jsme propustit dva zaměstnance,“ podotýká.

Dodává, že neví, jestli bude mít na pomoc nárok. Vedle jsou prý na tom lidé hůř.

Má pravdu. Třeba hned vedle v domku ve Vodní ulici bydlí osmdesátiletý Miran Kašák s manželkou. „Poničilo to celej spodek, to znamená knihovnu, obývací pokoj malej, kuchyni, sklep, garáž, dveře, všechno je v čudu,“ popisuje rozsah škod.

Stavební firma u něj ještě s pracemi nezačala. „Ta může pracovat, až to vyschne,“ vysvětluje pan Kašák.

Peníze pro 400 domácností

Jestli on, Lončákovi, Brabcovi i mnohé další rodiny nejen v Litoměřicích, Lovosicích, ale i v dalších místech diecéze na severu Čech dostanou peníze a kolik, rozhodne následně povoďnová komise charity.

„Zjišťujeme jednak rozsah zatopení, ale i sociální situaci té domácnosti,“ vysvětluje za charitu Roman Striženec. „V té nejnižší kategorii přispíváme částkou 20 tisíc korun, v druhé kategorii 40 tisíc korun a v té nejvyšší potom máme rozmězí od 41 tisíc korun do 100 tisíc korun,“ dodává.

Do konce roku chce charita přispět celkem čtyřem stům domácnostem. Charita přitom koordinuje pomoc i dalšími organizacemi, protože od některých už lidé podporu dostali.

Ze svého povodňového konta rozdělí charita peníze, kterými přispěli dárci nejen z Česka, ale i prostřednictvím německé charity.

Miroslav Zimmer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme