Lidem se nelíbí návrh cyklostezky z Jičína do Železnice. Podle vedení města je už pozdě

Začátkem příštího roku by měla začít stavba cyklostezky z Jičína do Železnice. Město na ni dostalo 85procentní dotaci - cyklostezka pomůže jak turistice, tak lidem, kteří dojíždějí do práce. Zpevněný povrch, který chválí inline bruslaři a vozíčkáři, se ale nelíbí některým milovníkům přírody. Podle nich bude totiž narušovat krajinu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukázková cyklostezka v Bezručově údolí | Foto: Ľubomír Smatana | Zdroj: Český rozhlas

Trasa mezi Železnicí a Jičínem je oblíbená, a tak se vedení města před dvěma lety rozhodlo vystavět tam cyklostezku. Ve směru z Jičína na vrch Tábor zatím totiž museli cyklisté po rušné silnici.

„Doteď se muselo jezdit po hlavní silnici, kde je v nejhorším úseku mezi Valdicemi a Železnicí úzká silnice a když jedou dva kamiony proti sobě, nedá se jim vyhnout,“ vysvětluje vedoucí infocentra Pavla Piriová.

O cyklistiku ve městě je zájem u turistů i místních - to ostatně potvrdil i nedávný průzkum veřejného mínění. Cyklostezka do Železnice by měla přijít na 6 milionů korun, ze kterých většinu pokryje evropská dotace. Existuje ale skupina obyvatel, která není spokojená se změnou v projektu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Proti budoucí cyklostezce z Jičína do Železnice se zvedla vlna protestů, podle vedení města je pozdě

„Původně byla cyklostezka projektována s nezpevněným povrchem. V roce 2013 došlo ke změně, kdy odborníci i projektant navrhli, že by bylo lepší mít povrch stezky zpevněný, aby ho mohli využívat jak cyklisté, tak maminky s kočárky či inlajnisti,“ říká Magdalena Doležalová. „V současné době je proto vyprojektována cyklostezka se zpevněným asfaltovým povrchem.“

Asfalt ale podle některých lidí naruší ráz krajiny. A tak začali protestovat a žádat radnici o návrat k původnímu plánu.

Podle starosty Jiřího Lišky z ODS je už v této fázi na protesty pozdě. „O cyklostezce se hovoří dva roky. Jaký tam bude povrch, bylo rozhodnuto někdy před půl rokem. Teď, když máme přislíbenou dotaci, se už do toho žádné zásahy dělat nedají.“

Zrušit výstavbu cyklostezky může v této fázi jedině rozhodnutí zastupitelstva. To bude protesty proti povrchu cyklostezky projednávat ve středu 17. září.

Hana Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme