Lidem v Moravskoslezském kraji se opět špatně dýchá

Moravskoslezský kraj opět trápí smog. Meteorologové hodnotí situaci v převážné části regionu jako špatnou. V Orlové, Bohumíně a Havířově pak za velmi špatnou. Okamžité koncentrace prachu v ovzduší se blíží čtyřnásobku povoleného limitu. Předpověď počasí zatím neslibuje zlepšení situace.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Smog nad Bohumínem

Smog nad Bohumínem | Foto: Martin Knitl

Více než 100 mikrogramů prachu v ovzduší na každý metr krychlový je až na část Třince úplně všude v Moravskoslezském kraji.

Smogová situace byla včera vyhlášena překvapivě nejprve na Bruntálsku a Opavsku, postupně se přidaly další okresy a dnes přibyl i celý Třinec.

Lidé s chronickými dýchacími potížemi a nemocemi srdce by proto měli omezit fyzickou zátěž a zbytečně nechodit ven. To platí i pro malé děti nebo seniory. Také řidiči by neměli vyjíždět, pokud nemusí.

Ovzduší v Moravskoslezském kraji patří dlouhodobě k nejhorším v zemi i Evropě. Odborníci přitom varují, že stačí zvýšení koncentrace poletavého prachu po několik dní, aby se u lidí následně častěji objevovala respirační onemocnění.

Chronicky nemocným, jako jsou astmatici nebo lidé s vysokým krevním tlakem, se zhoršuje jejich stav.

Jak vzniká smog | Foto: Michal Jindra

Martin Knitl, Michaela Vydrová, Petra Hosenseidlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme