Lidem z Vidnavy se nelíbí výše nájemného, které po nich chce stát za nově nabyté pozemky

Obyvatelé Vidnavy na Jesenicku kritizují postup Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových, který spravuje od loňského února přes 120 pozemky poblíž hranic. Jedná se o území, které bylo k Československé republice připojeno v rámci konečného vytyčení hranic obou zemí v roce 1958.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sedmička byla šťastná pro zahrádkáře Vladana Adámka z Poděbrad

Sedmička byla šťastná pro zahrádkáře Vladana Adámka z Poděbrad | Foto: Petr Jindra

Úřady marně hledaly v Polsku jejich majitele. Na sedmdesáti hektarech jsou lesy, pole, ale i bytové domy a zahrádky. Jenže zatímco dříve inkasovala radnice od nájemníků korunu za metr čtvereční ročně, stát chce několikanásobek.

„Pozemek je stejný, asi 560 metrů, ale cena za metr je nějakých sedm korun,“ říká Ivan Onciul, který se své zahrádky radši po 34 letech vzdal.

„Kdysi mi obec povolila postavit si tam zahradní altánek a skleník a od 17. 2. do konce roku 2012 mi započítali pronájem zastavěné plochy, což dělalo na těch pár metrech asi 360 korun,“ dodává.

Lidé se s úřadem neshodnou

Bohuslav Holiš se své zahrádky vzdát nechce. Za 7 let na ní strávil tisíce hodin práce, investoval do ní nemalé prostředky, vysadil stromy a opravil rotundu.

I on má teď platit státu nově vyměřený nájem, jenže stále neví, kolik. Dosud mu nepřišla žádná smlouva. Rád by si do budoucna zahradu od státu odkoupil, ale bojí se přemrštěné ceny.

„Prodejní cena se má pohybovat snad okolo 100 korun za metr čtvereční. Všechno co jsme tam udělali a vystavěli, tyhle práce nám budou započteny do prodeje, jako by to vybudoval stát a přitom to vybudovali rodiny,“ popisuje Holiš.

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových se brání. Při výpočtu nájemného vychází ze zákona.

Podle ředitele ostravského pracoviště Úřadu Karola Siwka jej nemůže obcházet ani při určování ceny v případě potencionálního prodeje. Navíc do půl roku by podle něj měli mít všichni nájemníci oficiální smlouvy.

„Skutečně oceňujeme podle toho, co se na pozemku nachází. Strom je vždycky ve vlastnictví toho, kdo vlastní pozemek. Tak to je, bez ohledu na to, kdo ho zasadil, s tím se nedá vůbec nic dělat,“ vysvětluje Siwka.

Andrea Švubová, Iva Menšíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme