Lidí s trvalým bydlištěm na radnici přibývá. Města musí přidávat okrskové komise

Počet lidí, kteří se stávají papírovými bezdomovci s trvalým bydlištěm na radnici, přibývá. A promítá se to i do přípravy voleb. Třeba v Karviné jich jsou dva tisíce a magistrát kvůli tomu musel v centru města zřídit dvě okrskové komise.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

volební urna, koš se zbylými lístky a paravan | Foto: Marián Vojtek

Před bankomatem v centru Karviné postává důchodkyně Marie. Ví, že mnoho lidí v regionu se dostává do dluhové pasti a nahlásí si trvalé bydliště na radnici.

„Lidé nemají peníze, vezmou si půjčky a potom nemají z čeho splácet. Ty exekuce jsou hrozné,“ říká Marie.

V centru města, v bývalé budově banky, se už topí, jsou tu stoly - zázemí pro dvě okrskové komise, které kvůli papírovým bezdomovcům musely vzniknout.

Přehrát

00:00 / 00:00

Přípravy na karvinském magistrátu sledovala reportérka ČRo Andrea Čánová

„Původně byl okrsek pouze číslo jedna, ale s ohledem na to, že přibývá občanů s úřední adresou, tak jsme je museli rozdělit na dva. Je to komplikované v tom, že třeba oni nemají vyřízené nové občanské průkazy a třeba by chtěli volit,“ říká Jindřiška Michníková z magistrátu.

„Taky si třeba nevyzvedli hlasovací lístky na radnici, takže si je vyzvedávají až ve volební místnosti. Volební komise musí mít v zásobě větší množství hlasovacích lístků,“ říká Michníková a ukazuje, jak už připravili šedé volební urny.

Plzeňští voliči si mohou volební místnost vyhledat na internetu

Číst článek

Podle Šárky Swiderové z magistrátu se jedná o klasické bezdomovce, ale i lidi, kteří se vyhýbají exekucím:

„To je trend nejenom Karviné, ale i okolních měst. Takhle to mají všude – přidávají volební okrsky, protože v okrsku nemůže být více než určitý počet voličů, přestože k volbám nepřijdou, tak nemůžete udělat okrsek dvojnásobně velký.“

Andrea Čánová, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme