Lidice rozděluje stavba památníku pro letce RAF Josefa Horáka a Josefa Stříbrného

Členové spolku za stavbu památníku dnes v Lidicích položili při příležitosti 100 let od narození Josefa Horáka a Josefa Stříbrného základní kámen monumentu, který má být pietní vzpomínkou na příslušníky zahraničního odboje. Ačkoli památník ještě nestojí, mezi obyvateli budí kontroverzi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Lidicích dnes slavnostně odhalili základní kámen kontroverzního památníku pro letce RAF

V Lidicích dnes slavnostně odhalili základní kámen kontroverzního památníku pro letce RAF | Zdroj: ČTK

Slavnostního odhalení základní kamene památníku pro oba letce se zúčastnil generál Emil Boček, synovec Josefa Horáka Antonín Nešpor, nejdéle žijící lidická žena Miloslava Kalibová a předseda Spolku pro vybudování památníku Josefa Horáka a Josefa Stříbrného v Lidicích Miroslav Kaliba.

Zatímco spolek považuje příslušníky zahraničního odboje z druhé světové války za hrdiny, jiní trvají na tom, že právě kvůli letcům Horákovi a Stříbrnému nacisté Lidice vypálili.

Přehrát

00:00 / 00:00

Položení základního kamene památníku letců Josefa Horáka a Josefa Stříbrného sledoval v Lidicích reportér Jaroslav Skalický

Ačkoli petici proti památníku doposud podepsalo více než 165 obyvatel obce, na slavnostní poklep základního kamene nikdo z nich nedorazil.

Oba muži bojovali za druhé světové války v československé armádě v Británii. Přežili vypálení Lidic a vyvraždění svých rodin. Mnohé lidické vdovy byly ale po válce proti tomu, aby se letci do obnovených Lidic vrátili.

„Jednak už nebyli lidický, jednak se vrátili živi a zdrávi. Už žijí jen tři ženy a třináct dětí. Ty děti si to nepamatovaly, ale ty ženy to dostaly do vínku,“ vysvětlil Pavel Horešovský, proč si vybudování pomníku nepřeje.

Sám tragédii přežil coby 16 dní staré novorozeně. Jeho otce nacisti zabili a matka putovala do koncentračního tábora.

Josef Horák (zcela vlevo) jako příslušník jedné z osádek 311. bombardovací perutě RAF ve Velké Británii | Foto: z archívu Vojenského historického ústavu a Eduarda Stehlíka

Iniciátor stavby pomníku, Miloslav Kaliba s tím, že by Lidice vypálili kvůli letcům, nesouhlasí:

„To je tak falešná informace. Jediná spojitost je ta, že tři roky nebyli evidováni jako občané protektorátu.“

Monument by podle Kaliby měl vzdát hold nejen lidickým letcům, ale všem členům a členkám odboje v exilu za 2. světové války. Podle spolku jim to společnost dluží. Stavbu monumentu chce financovat z peněz, které se podaří vybrat od dárců. Sbírka už přinesla 100 tisíc korun.

Proti položení základního kamene se postavil i Památník Lidice, který památkově chráněné území spravuje. Důvodem je fakt, že stále nedošlo ke konsenzu, jestli má památník vzniknout, nebo ne.

Protože spolek nezískal pro stavbu památníku povolení, musí organizátoři základní kámen z Růžového sadu opět odstranit, jinak se vystavují pokutě.

Jaroslav Skalický, ČRo, Kateřina Havránková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme