Lidický růžový sad je mezi světovou elitou. Dostal nejvyšší ocenění

Sad míru a přátelství v Lidicích, kde rostou tisíce růží, se dostal mezi světovou elitu. Federace růžových společenství mu udělila nejvyšší možné ocenění. Sad vznikl v roce 1955 na podnět poslance britského parlamentu a sazenice do něj věnovaly desítky zemí z celého světa. Teď sad prochází velkou inventurou, se kterou Památníku Lidice pomáhají botanici.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sad míru a přátelství v Lidicích získal nejvyšší možné ocenění od Světové federace růžových společenství

Sad míru a přátelství v Lidicích získal nejvyšší možné ocenění od Světové federace růžových společenství | Foto: Památník Lidice

„Tento sad je opravdu unikátní. Je největší u nás, ale ani v sousedních zemích se nemohou ničím v tomto rozsahu pyšnit,“ říká Jiří Žlebčík ze zahradnického výzkumného ústavu v Průhonicích.

V lidickém Sadu míru a přátelství je přibližně 24 tisíc keřů růží z 240 odrůd.

Sazenice věnovali od 50. let 20. století jak jednotlivci, tak i botanické ústavy, školy a různé státy. Botanici v těchto dnech sad obměňují.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lidický růžový sad je jedním z nejvýznamnějších na světě. Ocenila ho světová federace. Sad navštívila reportérka Kateřina Havránková

„Růže stárnou, některé výsadby se musí dosazovat. Dosadby souvisí také s tím, že se i u růží objevují stále nové a nové odrůdy. To, co byl před 10 lety vrchol z hlediska odolnosti proti houbovým chorobám, tak už je překonáno,“ dodává Žlebčík.

Fialové, bílé, oranžové a červené růže, některé jsou půl metru nebo metr vysoké, jiné se pnou.

„Výškové rozvrstvení výsadby je hodně důležité. Vytvářejí se tady různá zákoutí s lavičkami, kde je možné spočinout v horkých dnech a na chvilku se zastavit,“ popisuje Žlebčík.

Některé květiny jsou vysázeny do určitých obrazců. Jedním z nich je i květ růže, který je věnován lidickým mužům.

Další dva menší obrazce mají připomínat lidické ženy a také děti. Označeny jsou i růže dárců nebo svatebčanů, kteří sazenice do sadu věnovali.

Sad míru a přátelství v Lidicích získal nejvyšší možné ocenění od Světové federace růžových společenství | Foto: Památník Lidice

Kateřina Havránková, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme