Likvidaci staré skládky v chrudimské Transportě brzdí spor

Plán na likvidaci staré ekologické zátěže v bývalé chrudimské Transportě dostal vážné trhliny. Radnice se totiž nemůže dohodnout s majiteli zamořených pozemků. Na nebezpečné dědictví se v areálu bývalé chrudimské Transporty přišlo tak, že došlo ke kontaminaci vodních zdrojů v okolních vesnicích.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ekologické škody. (Ilustrační foto) | Foto: Evropská komise

Dalšímu úniku jedovatých látek tu zabraňují provizorní opatření, za které platí pardubický kraj každoročně sedm milionů korun. Chrudimská radnice se ale rozhodla ekologickou zátěž jednou a provždy zlikvidovat, připravila projekt a spolu s krajem získali příslib evropské dotace. Radost byla ale předčasná.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Chrudimi natáčela Drahomíra Bačkorová.

Město se nedokázalo dohodnout s firmou Onivon, která dnes kontaminované pozemky vlastní. „Jsem trochu ve slepé uličce,“ povzdechl si starosta Jan Čechlovský a jeho náměstek Petr Řezníček řekl, že kvůli odtěžení zasažené zeminy bude nutné některé objekty zbourat.

„Protože jeden z objektů se nachází přímo v centru ekologické zátěže. Třen je klíčový pro realizaci všech prací na sanaci,“ řekl Řezníček.

Majitel firmy Onivon Zdeněk Harapát se nechal slyšet, že si na sanaci troufne sám a požádá i o dotaci. To ale znamená velké zdržení. Nehledě na to, že šance soukromníka získat bezmála dvou set milionovou dotaci je relativně malá.

Krajský radní Václav Kroutil chce zkusit majitele přesvědčit o nutnosti spolupráce. „Čekají nás jednání,“ podotkl. A jednat musí rychle. Evropská dotace je podmíněná tím, že město začne sanaci nejdéle v prosinci.

ak, Drahomíra Bačkorová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme