Lindava na Českolipsku je rájem zmijí. Lidé se s nimi naučili žít

Zhruba před čtrnácti dny uštkla zmije v Lindavě na Českolipsku tříletého chlapce. Jedovaté hady je tam stále možné potkat skoro všude. Lidem, kteří přijedou z jiného kraje, se může zdát, že jich je až příliš, místní obyvatelé jsou na ně ale zvyklí. Někdy se stane, že se s hadem potkají třeba při cestě do práce.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zmije obecná

Zmije obecná | Foto: Wikipedia, Marek Szczepanek

„Tady je taková skalka a já si jí nevšimla. Jak jsem šla okolo, tak jsem se smýkla kolem ní nohou a ona na mě vyskočila,“ říká Květa Tomišová, která přímo v Lindavě bydlí i pracuje a dodává:

„To bylo poprvé a doufám, že naposledy, co jsem se se zmijí setkala při cestě do práce. Jinak se s nimi setkávám často. Byl to ale šok, asi pro obě. Ona se bála víc než já.“

Na pozemku Dany Pilařové v místech, kde stával skleník a bývalý stoh, bylo každoročně zmijí dost, a jak poznamenala, potkávají je na každém kroku.

„Respektuji je a dávám si na ně pozor. Nikdy mi žádná nic neudělala.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Tomáše Mařase z Lindavy, kde se lidé naučili žít se zmijemi

Zmije jsou nejen v Lindavě, ale i na blízkém kopci Ortel nebo směrem na Sloup v Čechách, kde jich je podle Pilařové asi nejvíc.

„Zmije je plachá, a když se k ní přiblížíte a ona nemá šanci utéct, dává varování. Zvedne hlavu, syčí, stočí se do klubíčka. Stačí jen dávat pozor a vyhnete se jí, respektive ona se chce vyhnout vám. Nezažila jsem, že by zaútočila,“ říká z vlastní zkušenosti Dana Pilařová.

Zmije má na pozemku každoročně. Najít je možné zmije pod kůlnou nebo v nedalekém křoví. Když seká trávu na seno, musí dávat pozor, stejně jako když přijedou děti, které vždycky na možnou přítomnost zmijí upozorní. Obyvatelé Lindavy se naučili žít v symbióze s naším jediným jedovatým plazem.

„Mám z nich respekt, ale že bych se jich bál, to ne. Snažím se jim vyhnout, nesahat na ně a nedráždit je zbytečně. Jsou takoví lidi, co do ní šťouchají klackem a zkouší, jak reaguje,“ potvrzuje další z obyvatel Pavel Jeník.

Holínky a ostražitost

„Nezaznamenali jsme, že by došlo k přemnožení zmijí. Ani to, že by se snad přemnožily a stěhovaly do měst. Konkrétně Lindava je oblast, která má ještě zachovalé přírodní podmínky, takže člověk, který tam přijede z míst, kde třicet nebo padesát let neviděli zmiji, má pocit, že zmije tam jsou jakoby přemnožené, protože na ně člověk může narazit,“ říká ředitel českolipského muzea a zoolog Zdeněk Vitáček.

Do lesa by stále lidé měli chodit v holínkách, a pokud se chtějí vyhnout setkání se zmijí, neměli by vyhledávat místa, kde by se mohly zmije slunit, a při chůzi ve vysoké trávě dávat pozor, stejně jako při sběru lesních plodin.

Na Českolipsku je zmije vzhledem k vhodným přírodním podmínkám častým živočichem, stejně jako setkání s ní především v jarním a letním období. Uštknutí zmijí je nebezpečné především malým dětem, starým lidem a lidem trpícím nervovými a oběhovými chorobami.

Tomáš Mařas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme