Lipová alej u Nových Dvorů na Blanensku reprezentuje Česko v soutěži Evropský strom roku

Titul Evropský strom roku letos může získat lípa z aleje u Nových dvorů v Moravském krasu. Stromořadí loni zvítězilo v národním kole, teď se o kontinentální titul utká s další pěti stromy. O vítězi rozhodne hlasování na internetu, které potrvá až do konce února.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lipová alej u Nových Dvorů na Blanensku | Foto: Michal Záboj

Lípa z Novodvorské aleje zastupuje skupinu 57 stromů, které lemují cestu z osady Nové Dvory směrem ke zřícenině hradu Blansek a dál do Pustého žlebu v srdci Moravského krasu. Alej nechal v roce 1825 vysázet tehdejší majitel panství, starohrabě Hugo František Salm.

„Zajímavá a výjimečná je především tím, že je to jedna ze dvou chráněných alejí v CHKO Moravský kras a jediná, která nevede kolem frekventované silnice, což ji zřejmě zachránilo. Je 200 let stará, už v době, kdy jí bylo 50 let, tak ji zaevidovali při třetím vojenském mapování jako orientační bod,“ říká Jiří Židů, který spolu se svými dětmi stál na začátku obnovy unikátní aleje.

Dcera Jiřího Židů se k aleji dostala, když zpracovávala školní práci. Stromořadí ji natolik zaujalo, že se rozhodla mu pomoci.

Přehrát

00:00 / 00:00

O Novodvorskou lipovou alej se zajímal redaktor Michal Záboj

„Obnova to byla opravdu velmi rozsáhlá, protože v prvé části šlo o to odstranit všechny náletové dřeviny výmlatky a keře,“ popisuje pan Jiří.

A právě v tom je další z unikátů novodvorské aleje. Do její obnovy, která spočívala v ošetření i dosadbě stromů, se totiž zapojila celá obec - místní všech věkových skupin: od školáků, studentů až po důchodce. A nadšení lidí neopadá.

„Ve veřejnosti je teď o alej zájem. Určitě je dobře, že se o to hodně zajímají mladí nebo děti tady z regionu, takže to vidím jako hlavní přínos - návrat občanů a mládeže k přírodě,“ podtrhuje Miloslav Novotný, nezávislý starosta Vavřince, pod který osada Nové Dvory spadá.

Lipa z Novodvorské alej teď reprezentuje Českou republiku v soutěži Evropský strom roku. O titul s ní ve finále soutěží dalších pět dřevin ze Slovenska, Polska, Maďarska, Bulharska a Irska. Hlasovat je možné na internetu až do konce února.

„Kdo má zájem a kdo nám chce v této soutěži pomoct, tak budeme určitě rádi,“ dodává Miloslav Novotný s tím, že po navštívení obecní internetové stránky se lze jednoduše dostat přímo na hlasovací formulář.

Lípa z Novodvorská aleje loni zvítězila v republikové soutěži Strom roku. V roce 2011 celé stromořadí získalo titul Alej roku.

Michal Záboj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme