Litoměřice chtějí obnovit bývalý pivovar. Zlatavý mok vařil naposledy před 11 lety

Dominátor, Josefův var, Chasník, Kurýr, Kalich, Fořt, Konšel nebo Baronka - to jsou názvy některých piv, které kdysi vařil pivovar v Litoměřicích. V roce 2002 v něm výroba skončila, byla prý prodělečná. Teď opět sílí hlasy za jeho obnovu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

pivo, sklenice piva, pivo na pultě, pitný režim/ilustr. obr.

pivo, sklenice piva, pivo na pultě, pitný režim/ilustr. obr. | Foto: Quinn Dombrowski

„Byla tady tradice, pivo se tady vařilo, proč by se nemohlo vařit dál?“ říká Litoměřičanka Jaroslava Brůzlová.

„Když by se našel schopný investor nebo někdo pomohl městu, tak proč ne. Na toto konto se tady konají Pivní slavnosti a prezentují se tam jedině soukromé pivovary,“ naráží na právě chystanou víkendovou akci.

Štěpánka Toutová má jasno i se zaměřením případně vzkříšeného pivovaru. „Pokud by šla nějaká část financí do radniční pokladničky a zvýšilo by to turismus, že by se tam ukázalo něco z historie, stroje, místní pivečko, tak jsem pro. Ale záleží, jaký by byl sládek."

Přehrát

00:00 / 00:00

O obnově bývalého pivovaru v Litoměřicích natáčel Miroslav Zimmer

Starosta za ODS Ladislav Chlupáč se nad těmito slovy usmívá, ale nepokládá je prý za nereálné. I když by radnice měla být jen jakýmsi katalyzátorem, nikoli podnikat v pivovarnictví.

„Město tento areál získalo do vlastnictví jednak s cílem zabránit aktivitám, které do centra nepatří, a za druhé pořád trvá záměr obnovit tradici, kterou si město zaslouží," vysvětluje.

Plány byly velké - vedle výroby piva i hotel, restaurace, pivní lázně či muzeum pivovarnictví. „Teď pracujeme na přípravě a výběru studie, na základě které by byl připraven projekt, a snažíme se také získat investora, který by do toho šel - buď samostatně, nebo i s městem," dodává starosta.

Pivovar by měl vařit asi 20 až 40 tisíc hektolitrů ročně, tedy jen zlomek původní výroby v době největší slávy. „Historicky se tam vařilo až 150 tisíc hektolitrů ročně," připomíná Chlupáč a znovu zdůrazňuje, že sen o znovuobnovení výroby stále trvá.

„Vrátit Litoměřicím, co jim patřilo - právo várečné tak, aby kromě dvou mikropivovarů, což je dnes Labuť a Koliba, tady fungoval jeden středně velký pivovar," uzavírá.


Zvětšit mapu

Miroslav Zimmer, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme