Litoměřice poskytují dotace těm, kdo chtějí ohřívat vodu sluneční energií

V Litoměřicích využívají solární energii jinak než pro takzvanou fotovoltaiku. Město finančně podporuje obyvatele, kteří si chtějí pořídit sluneční kolektory na ohřev vody. Zájem o peníze je velký.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pasivní dům má kolektory na střeše | Foto: Pavel Pavlas

„Máme to tady už řádově pět let a tenkrát jsme měli štěstí, protože jsme dostali na realizaci dotaci jak od města, tak od státu,“ říká Jiří Táborsky.

Na střeše rodinného domu v Husově ulici je vidět trojici kolektorů. Kolik ho tehdy stály, už si pan Jiří nepamatuje, podpora prý ale pokryla skoro polovinu nákladů.

„Já bych řekl, že je to i významná úspora elektrické energie, protože v létě, když svítí sluníčko, tak prakticky není zapotřebí vodu ohřívat,“ dodává.

Šéf litoměřického odboru životního prostředí Pavel Gryndler je velký příznivec a propagátor slunečních kolektorů. Upozorňuje, že nejde o fotovoltaiku, ale čistě o termický ohřev vody. Právě Gryndler se velkou měrou zasadil o to, aby město svým obyvatelům v tomto směru pomáhalo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktor Miroslav Zimmer se zajímal o dotace, které Litoměřice poskytují na sluneční kolektory

„Podporuje to již od roku 2000. Celkově je ve městě instalováno přes 2000 metrů čtverečních kolektorového pole. Úspora energie se pohybuje okolo tří až deseti tisíc korun ročně,“ vypočítává.

Zájemce může od města dostat podporu až do výše 40 tisíc korun, o další příspěvek může zažádat například v rámci Zelené úsporám. V rozpočtu mají letos Litoměřice finance pro 11 žadatelů, šest z nich už peníze dostalo.

Sluneční kolektory nemají jen obytné domy, ale i některé veřejné budovy – jedna ze škol, dětský domov nebo místní hospic. V blízké době by mělo slunce hřát nejen návštěvníky litoměřického koupaliště, ale i vodu v bazénech.

„V Litoměřicích je koupaliště známé tím, že je tam právě trochu studenější voda. Ona pochází z vrtu, který je poměrně studený. A tímto bychom chtěli podpořit to, aby se zvýšila návštěvnost koupaliště, protože se vlastně prodlouží sezona. Nějaké finanční prostředky jsou na to vyčleněny, uvidíme, jak dopadne výběrové řízení. Předpokládáme, že cena by neměla překročit milion korun,“ vysvětluje Pavel Gryndler.

Miroslav Zimmer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme