Litoměřice se chtějí lépe chránit před povodněmi. Místní jednají s Povodím Labe

Stovky lidí musely kvůli červnovým záplavám letos v Litoměřicích opustit svoje domovy. A proto město potřebuje lepší ochranu proti velké vodě. Radnice o ní začala jednat s Povodím Labe a chce dát i na podněty obyvatel.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hasiči na Litoměřicku pomáhají po povodních. Litoměřice 12.6. | Foto: HZS Ústeckého kraje

„No určitě se to bude ještě spravovat, to je ještě před opravami," říká mi na zápraží domu v litoměřické čtvrti Želetice paní Jana Zimná. Voda tu v červnu hodně přesáhla výšku dospělého člověka. Na fasádě i uvnitř je to ještě znát. „Samozřejmě je to zátěž, člověk musí všechno opustit a trávit čas jinde."

Podobně mluví i Martin Soucký, sociální pracovník z nedalekého azylového domu.
„Pokaždé když byla povodeň, tzn. 2002, 2006 a teď 2013, byla voda sice pokaždé v jiné výšce, ale došlo k vyplavení celého přízemí."

Přehrát

00:00 / 00:00

Litoměřice potřebují lepší ochranu proti velké vodě

Také v tomto domě ještě zdaleka není vše v normálu. Radnice vidí další protipovodňová opatření jako nutnost. Město proto zadalo u Povodí Labe studii.

„Má ukázat, jaké typy ochrany budou pro Litoměřice reálné a samozřejmě s tím souvisí vyčíslení majetku, které by zábrany dokázaly ochránit,“ říká starosta za ODS Ladislav Chlupáč.

Využití železničních náspů

Město jedná i s Českými drahami o možnosti využít jako zábrany proti velké vodě železniční náspy. „Na příkladu Litoměřic oblast Dolní Rybářské a těch ulic přilehlých u Labe se to přímo nabízí," dodává starosta.

Ti, kteří v ohrožených oblastech bydlí nebo pracují, by ochranná opatření těchto míst přivítali. „Jsem rozhodně pro, aby bylo všechno ochráněno, včetně lokalit, jako je Želetická ulice a přilehlé oblasti. Kdyby tu voda nebyla vůbec nebo byla alespoň níž," přeje si Martin Soucký z azylového domu.

„Myslím, že je dobře, že se něco připravuje, že se něco děje. Uvidíme, co přinese čas. Člověk nikdy neví, co přijde," dodává Jana Zimná z Želetické ulice.

Miroslav Zimmer, Jakub Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme