Litoměřická poradna pro zadlužené rozšiřuje své služby

Dluhy mohou člověka dostat do těžko řešitelné situace. Lidí, kteří v dluhové pasti uvíznou, je stále víc. Na Litoměřicku se jim snaží pomáhat poradna pro zadlužené, která funguje při tamní diecézní charitě. Zájem o její služby roste, a tak je litoměřická poradna rozšiřuje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dluhy - exekuce | Foto: Ladislav Bába

Pracovnice poradny Veronika Plhalová právě po telefonu dohodla schůzku s dlužnicí. Další už se odehrává přímo v poradně.

„Dostala jsem se do svízelné situace, mám několik dluhů, několik půjček, a už nevíme, jak dál. Stal se mi úraz, byla jsem nějakou dobu na nemocenské a nemohli jsme půjčky pravidelně splácet," líčí svou situaci jedna z klientek poradny.

Přehrát

00:00 / 00:00

V litoměřické poradně pro zadlužené natáčel redaktor Miroslav Zimmer

Podobnou situaci řešily Marie Haufová a Veronika Plhalová v litoměřické poradně za pět let její existence mnohokrát, stále častěji u starších lidí.

„Berou si neuváženě půjčky, podepisují věci bez rozmyslu a pak toho kolikrát až pozdě litují," říká Veronika a připojuje pár čísel:

„V roce 2012 nás navštívilo 177 klientů, celkem jsme měli 341 konzultací. Letos do dnešního dne nás navštívilo už 66 klientů."

Zadluženým je potřeba jejich situaci zpřehlednit

Podle Marie Haufové je důležité lidi nejprve vyslechnout: „Vlastně se jim snažíme tu situaci zpřehlednit, protože oni se v ní už ztrácejí, nevědí si rady, občas mají i sebevražedné myšlenky. Takže v první řadě uklidnění a pak přesvědčení těch lidí, že cesta z dluhů je."

Z podkladů dlužníka tady spočítají, jestli splňuje podmínky návrhu na oddlužení: „Za dobu pěti let musí zaplatit 30 procent s tím, že musí mít nějaký příjem, nejde to splácet ze sociálních dávek nebo z mateřské. Pokud tedy podmínky splňuje, pomůžeme vypracovat návrh na oddlužení."

Z okruhu poradny prošlo loni všech 38 návrhů. Oddlužený člověk má jistotu, že během pěti let na něho nemůže žádný exekutor, uvádí výhody řešení Veronika.

„Po pěti letech, pokud splňuje všechny podmínky, je mu zbytek dluhu odpuštěn a může zaplatit za tu dobu jen minimum, těch třicet procent," vysvětluje princip oddlužení.

Za celý Ústecký kraj řešil krajský soud loni více než 3600 návrhů, z toho přes 2800 lidí oddlužil.

Lidí v dluhové pasti přibývá, tvrdí v litoměřické poradně. Ta své bezplatné služby dosud nabízela v úterý a ve středu. Teď je rozšiřuje: „Máme poradenský den teď nově i ve čtvrtek od osmi do dvanácti," říká závěrem pracovnice poradny pro zadlužené Veronika Plhalová.

Miroslav Zimmer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme