Litoměřický středoškolák Štěpán Šimsa exceluje v matematice, Česko bude reprezentovat v Kolumbii i Austrálii

Student posledního ročníku litoměřického gymnázia Štěpán Šimsa si s matematikou více než rozumí. Před několika dny vyhrál olympiádu v Jihlavě a v létě pojede svou školu i Česko reprezentovat na světové olympiády do Kolumbie a Austrálie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Matematika. Ilustrační foto | Foto: Fotobanka stock.xchng

Návrat s jihlavským zlatem mu tento týden ve škole náležitě osladili. S dortem Štěpánovi gratulovala předsedkyně školské rady Petra Černá, ředitel Miloš Štyks, učitelka Jitka Putnarová a samozřejmě spolužáci.

„Samozřejmě moc děkuji, doufám, že si pochutnám s celou třídou,“ řekl Štěpán, i když otázce, kolikaúhelník vznikne rozkrájením dortu, se jen zasmál.

Hned po soutěži dostal Štěpán od sponzorů tablet, 10 tisíc korun na studijní materiály, spacák a mobil. I škola chystá víc než jen dort. „Rozhodli jsme se jako školská rada, že mu přispějeme na nový notebook,“ prozradila Petra Černá.

Přehrát

00:00 / 00:00

Úspěch litoměřického středoškoláka v matematice zachytil redaktor Miroslav Zimmer

Radost ze Štěpánova úspěchu měla i učitelka Jitka Putnarová. Učí ho už osm let a podle ní je to výborný a skromný kluk. „Když byly ty jeho první kroky, tak jsem na něj možná mohla mít pozitivní vliv, ale poslední roky to už je hlavně o něm samotném,“ míní učitelka.

Štěpán si v soutěžích nevedl špatně už v minulých letech, zkušenosti ale nejvíc zúročil teď. „Možná byly trochu lehčí než loňské, ale asi ne zase tak výrazně. Mně zrovna letos úlohy vysloveně sedly,“ hodnotí soutěžní úlohy.

Buňky pro matematiku v sobě objevil někdy před sedmi osmi lety. „Už od šesté třídy jsem začal řešit korespondenční semináře pro druhý stupeň, takže člověk řeší úlohy, posílá je v průběhu roku – to je jedna část. A samozřejmě ta motivace, když potkávám lidi na soustředěních, je to výborná parta. A pak také čtení odborných knížek a samostudium,“ popisuje Štěpán.

Za posledních 15 let nebyl na olympiádě nikdo, kdo by najednou vyhrál obě soutěže, říká ředitel uznale o Štěpánově výkonu. „Když jsem se podíval na letošní úlohy z celostátního kola, tak jsem vyřešil jednu ze sedmi, takže vím, co to obnáší,“ tvrdí ředitel.

Nejen svět čísel a úloh zajímá Štěpána Šimsu. „Nejvíc mě asi baví frisbee, létající disk. Je to i týmová hra, není to jenom, že by si lidi házeli. Potom třeba volejbal a další sporty,“ říká 19letý mladík, který si také rád zahraje na klavír.

Studovat dál bude na Matematicko-fyzikální fakultě v Praze, teď ho ale ještě čeká maturita. Ví už také, že část prázdnin stráví opět s matematikou a informatikou – tentokrát ale hodně daleko. Pojede reprezentovat Česko i svou školu na světové olympiády.

„Bude to v Kolumbii v Santa Martě v Karibiku a v australském Brisbane na východním pobřeží,“ těší se Štěpán.

Miroslav Zimmer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme