Lobodický podzemní zásobník plynu funguje už 50 let. Je nestarší v Česku

V Lobodicích na Přerovsku si dnes připomínají půlstoletí od zprovoznění podzemního zásobníku plynu. Nejstarší a zároveň nejmenší ze šesti plynových zásobníků v republice zajišťuje distribuci pro oblast Moravy. V rámci výročí se zcela mimořádně otevřely brány areálu i pro veřejnost.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé si mohli mimořádně prohlédnout zásobník zemního plynu v Lobodicích na Přerovsku

Lidé si mohli mimořádně prohlédnout zásobník zemního plynu v Lobodicích na Přerovsku | Foto: Jana Zemková | Zdroj: Český rozhlas

„Připravili jsme několik exkurzí pro školáky, pro občany Lobodic i pro bývalé zaměstnance – ti se mohou podívat, co všechno se za 50 let v Lobodicích změnilo. Za mimořádné úsilí oceníme v odpoledních hodinách báňské záchranáře,“ shrnul organizátor oslav Vladimír Raszka.

Průvodce, geolog František Dočkal, se s návštěvníky srdečně vítá. Místní obyvatelé se totiž s pracovníky zásobníku dobře znají.

Účastníci exkurze dostávají na vrátnici ochranné přilby a může se začít. „Projdeme si náš centrální závod. Navštívíme kompresorovnu, velín – řídicí pracoviště,“ přibližuje Dočkal.

Zásobník plynu se rozkládá půl kilometru pod zemí. „Původně uskladňoval přebytky svítiplynu. Konverzí se kompresory odstranily a začal se do podzemního zásobníku vtláčet zemní plyn,“ přibližuje geolog.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lidé si mohli mimořádně prohlédnout zásobník zemního plynu v Lobodicích na Přerovsku

Podzemní zásobníky po celé republice ukrývají dohromady miliardy metrů krychlových zemního plynu. Česko totiž nevlastní žádné přírodní ložisko, a tak si muselo suroviny na horší časy uložit.

„Toto je vlastně uměle udělané ložisko, které využívá prostoru v hornině v hloubce zhruba 450 metrů, kde je voda. Tuto vodu odtlačíme a do těchto pórů uskladňujeme plyn, 177 milionů kubíků,“ potvrzuje Dočkal.

Dodává, že co se týče bezpečnosti, místní mohou být klidní. Pokud by prý došlo například k pádu letadla nebo teroristickému útoku, otevřená erupce nehrozí.

Jana Zemková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme