Lupiči, který přepadl v České Lípě chlapce a dvě stařenky, hrozí až 12 let

Až 12 let vězení hrozí 29letému recidivistovi Jiřímu Ryšavému, který podle obžaloby loni v České Lípě na sídlišti Sever oloupil dvě stařenky a devítiletého školáka. Jednu důchodkyni těžce zranil. Pomoc jí přivolala náhodná kolemjdoucí, která napadení popsala u libereckého soudu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soudy (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

„Viděla jsem to z parkoviště, kde jsem zaslechla volání o pomoc. A když jsem se otáčela, odkud to přichází, tak jsem viděla, že na chodníku se tam nějaký muž přetahuje s paní. Viděla jsem, jak se jí snaží ukrást kabelku," popsala žena.

Důchodkyně se násilníkovi snažila ubránit deštníkem. „Bránila se, co jí síly stačily. Ale neubránila se. Na to, že byly dvě hodiny odpoledne, za bílého dne,tak to bylo fakt hrozné,“ líčila žena, která běžela napadené stařence na pomoc.

Přehrát

00:00 / 00:00

Soud s lupičem u libereckého soudu sledovala redaktorka Ivana Bernáthová

Útočník mezitím zmizel i s kabelkou, kde měla důchod, který si krátce před tím vyzvedla na poště. „Chodili tam okolo lidi, ale nikdo se k tomu nějak neměl, byli blíž než já. Ale pak jsem si říkala, kdyby se to stalo mojí mámě nebo mně, tak musím něco udělat. I když taky jsem měla strach. Kdybych ho třeba pronásledovala, na to jsem neměla odvahu,“ dodává žena, která se nebála ani vypovídat o přepadení na policii a pak u soudu.

Mladý muž, který podle obžaloby stařenku napadl, zkroušeně seděl v soudní síni s hlavou skrytou v dlaních. Se svou drobnou postavou si troufl pouze na starší ženy a taky na devítiletého školáka. Viděl u něj v ruce mobilní telefon, a tak mu ho ukradl. Chlapec se pak dlouho bál chodit do školy.

Ukradené peníze mladý lupič utratil většinou za oblečení, platil taky za kamarády, kterým tvrdil, že vyhrál na automatech. V 29 letech je Jiří Ryšavý už osmkrát soudně trestaný. Tentokrát mu hrozí až 12 let vězení.

82letá důchodkyně, která byla při přepadení těžce zraněná, je na tom dodnes tak špatně, že ani nemohla u soudu vypovídat. Jak připomínají znalci v oboru lékařství, u starších lidí způsobuje i menší intenzita násilí velmi závažná poranění, která se hůř a déle hojí.

Ivana Bernáthová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme